Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırında baraj açılışına katılan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın içinde bulunduğu helikopter dönüş yolunda Doğu Azerbaycan 'da düştü. Helikopterde bulunanlardan kurtulan yok.
Azerbaycan’daki baraj açılış töreni sırasında İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin yaptığı açıklama dikkat çekiciydi. 
Protokole katılan Iran’lı yetkilileri 3 adet helikopter taşıyordu. Dönüş yolunda bu helikopterlerden biri düşüyor diğer iki helikoptere hiçbir şey olmuyordu. Aynı yolu izlemesi gereken bu hava araçlarından Iran cumhurbaşkanını taşıyan helikopter neden ayrıldı, başka bir rota izledi. Hava şartlarının çok kötü olduğu bölgeye neden bu helikopter girdi bir büyük muammadır.
Olayın bize gösterdiği bir başka gerçek 40 yıldır devam eden Batı Ambargolarının Iranı ne duruma düşürdüğünün resmidir bu kaza.
Devletin en üst düzey isimlerinin bulunduğu helikopteri bulma çalışmalarında Iran sınıfta kalmıştır. Türkiye gönderdiği bir TİHA ile düşen helikopterin yeri tespit edilebilmiştir.
Iran bizim komşumuz.
Türkiye her konuda Iranın yanında olmuş bir devlettir. Her konu derken Iranın bütün yaptıklarına katılıyor değiliz. Mesela Nükleer konusunda uluslararası baskılara ülkemiz katılmamıştır. Iranın nükleer kapasiteye ulaşmasını desteklemiş bir ülkeyiz. İsrail’in elinde varsa neden Iranda olmasın demiştir Türkiye Cumhuriyeti.
Bu olayda da ilk yarım elini uzatanda devletimiz olmuştur.
Şimdi bazı soruların cevabını arayalım. Iranın ezeli düşmanı Amerika ve İsrail olaya karışmış mıdır? Daha önce Iran’lı üst düzey komutanları Suriye’de Irakta öldüren Amerika ve İsrail değil midir?
Bu iki soru bile olağan şüphelilerin Amerika ve İsrail olduğunun açık kanıtıdır.
Iran ilk önce güzergâh değişikliğinin neden yapıldığını aydınlatması gerekir.
Düşen helikopter Amerikan malı ve modelleri çok eskidir. Iran bu helikopterlere dışardan müdahale edilip edilmeyeceğini araştırmalıdır.
Iran müşkül durumdadır. Bu daralan çemberden çıkmak için Şii hilali hayalini iyice düşünmelidir. Iran devleti Suriye’de Lübnan’da Hizbullah’tan, Irak’ta Haştışabı’den, Yemen’de Husiler’den yakasını kurtarıp ülke içinde dönmelidir. 
Büyük hayaller, idealler Iran’a çok şey kaybettirmiştir.
Iran halkının da modern dünyanın geldiği noktayı hak ettiğini düşünüyorum. Çok önemli bir petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip Iran doğru politikalarla çok güzel noktalara gelebilir.
Zalim batının elinden kurtulmanın yolunu Iranın da bulması gerekmektedir.

Bakı selam ve dua ile.