Bölgemizde bulunan 3 hava limanında açıklanan verileri karşılaştırdığımda Rize Artvin Havalimanının aradan geçen 2 yılda önemli bir başarısı söz konusu. İki büyük şehirle yarışır durumda.
Ordu Giresun hava limanı Mayıs ayında 81 bin 837 yolcuya hizmet verdi. Yılın ilk beş ayında toplam 425 bin 261 yolcuya ulaşmış oldu.
Erzurum Havalimanı’nda Mayıs ayında, 90.115 yolcuya hizmet verdi. 5 aylık (ocak-mayıs) dönemde ise Erzurum Havalimanı’nda yolcu trafiği 489.771 kişi oldu.
Rize Artvin Havalimanı Mayıs ayında 88 bin 930 yolcuya hizmet verdi. Ocak-Mayıs 2024 döneminde ise yolcu trafiği 425 bin 967 kişi oldu.
Bu rakamları, bölgedeki ekonomik ve sosyal kalkınmayı destekleyen önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum. İşte genel tablo
                                Ordu Giresun               Erzurum                     Rize Artvin
Mayıs Ayı       yol.s       81.837                        90.115                        88.930
5 Aylık sonuç    “         425.261                     489.771                       425.967
Malum çevreler Rize’ye yapılan hava limanının gereksiz olduğunu dillerinden düşürmüyor. Rakamlar ortada. İki büyük şehirle yarışan bir güzel hava limanı Rize Artvin.
Rize Artvin ve Ordu Giresun hava limanlarına uygun saatlerde yeterli seferler konulursa rakamlar çok daha güzel neticelere götürecek bizi. Trabzon hava limanından boş uçaklarla seferler düzenlenirken Rize-Artvin hava limanında bilet bulmak mesele haline geldi. Bilet fiyatları hep pik noktada.
Kaybedilen zaman, kaybedilen iş gücü ve giden paralar. Kimsenin umurunda değil.
Bir deneseler, bir gerekli seferleri koysalar da baksam gerçek potansiyel nerelere uzanacak. Yok, mümkün değil, seferleri uygun hale getirmemek için direndikçe direniyor yetkililer.
Yaptığım çok hassas bir incelemede Rize Artvin hava limanının yolcusu kadar bir miktar resmen çalınıyor.
İstediğiniz saate yüzde elli daha ucuz hava limanına yolcunun gitmesi kadar doğal ne olabilir?
Net durum bu olduğuna göre çiçeği burnunda Rize Artvin havalimanını yolcusu yeterli değil diye lanse etmek neyin kini, neyin nefret anlamadım gitti.
Eleştirmek için değil resmen yok etmek için bir mücadele seziyor ve çok üzülüyorum. Devletin milyarlarca lira masraf ederek yaptığı bu eserleri hep birlikte koruyalım, eşit davranalım, vatandaşımız da yerinde, doğru zamanda hizmetini alsın ne var?
Zalimlik zülüm edeni mahveder.
Ordu Giresun ve Rize Artvin hava limanlarına yeterli seferleri düzenleyin artık.

Baki selam ve dua ile…