Handüzü Yaylası, Rize şehrinin Güneysu ilçesinde konumlanmıştır. Yaylanın bu konumu, ziyaretçiler tarafından sık sık ziyaret edilmesine yol açmıştır. Buna ek olarak Handüzü Yaylası, bulunduğu yerden dolayı ulaşımı en kolay olan yaylalardan birisi olmayı başarmıştır. Handüzü Yaylası konumuna bağlı olarak ortaya çıkan bu durumlardan dolayı Rize’nin eşsiz yaylalarından bir tanesini ziyaret etmek isteyen kişilere önerilen ilk yaylalardan biri olmuştur. 

Handüzü Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Handüzü Yaylası’na Trabzon, Artvin ve Rize şehrinin birçok ilçesinden direkt olarak ulaşım sağlamak mümkündür. Bunun için ilçe minibüslerini ya da ilçeye sefer düzenleyen halk otobüslerini kullanmanız gerekir. Bu toplu taşıma araçlarının üstünde Güneysu - Handüzü yazar. Ancak, toplu taşıma araçları yolcularını Güneysu ilçe merkezinin Handüzü Yaylası’na en yakın mesafede yer alan durakta indirmektedirler. Bu yüzden toplu taşıma ile ulaşım sağlayan kişilerin 1 saate yakın yürümeleri gerekebilir. Bu 1 saatlik yürüme, özellikle de hava şartlarının zorlayıcı olduğu kış ve sonbahar aylarında kişiler için çok zor olacağından dolayı taksi ya da özel araç tutulması önerilmektedir. Ancak, yaylaya çıkan yol çok eğimli olduğu için özel araç sahiplerinin kış lastiği taktırmak gibi kış bakımlarını yaptırmayı unutmamaları şarttır. Aksi taktirde Handüzü Yaylası’nın yolu, kazalara çok açık bir yol haline gelebilir. 

Hasan Arat Kimdir? Nerelidir? Hasan Arat Kimdir? Nerelidir?

Handüzü Yaylası Özellikleri Nelerdir?

Handüzü Yaylası, birçok özelliği ile göz önüne çıkmıştır. Handüzü Yaylası’nın adının tam olarak nereden geldiği bilinmese de birçok kişi konu hakkında yaylanın adının geçmiş dönemlerde bölgede geçici hanlar kurulmasından kaynaklandığını söylemektedir. Handüzü Yaylası, birçok hikâye ve efsaneye göre kıran kırana geçen savaşlara ev sahipliği etmiştir. Ancak, Osmanlı tarihi gibi yakın Türk tarihini konu alan yerlerde Handüzü Yaylası’na değinilmemiştir. Bu yüzden söz konusu olan hikâye ve efsaneler mantığa yatsa da tam olarak gerçek kabul edilmemiştir. 

Handüzü Yaylası’nda aktif olarak ahşap kır evi inşaatları yapılmaktadır. Bu inşaatların ne zaman tamamlanacağı bilinmese de evlerin inşaatında yaylanın atmosferine uygun bir tasarım kullanılmaktadır. Buna ek olarak Handüzü Yaylası, Handüzü Tabiat Parkı’na da ev sahipliği yapmaktadır. 

Handüzü Yaylası’nda Nerede Kalınır?

Handüzü Yaylası’nda kalınabilecek yerler maalesef ki sayıca azdır. Handüzü Yaylası’nın bulunduğu Güneysu ilçesinde hizmet veren oteller başlıca şunlardır:
Handüzü Tatil Köyü
Grand 53 Hotel
Aydoğan Otel
Otel Keleş
Hotel Lazlakar
Ricosta Hotel
Aliki Bungalov
Güneysu Konağı
Handüzü Yaylası’na oldukça yakın olan ve konaklama açısından daha avantajlı olan Çayeli ilçesinde konaklayabileceğiniz oteller ise başlıca şunlardır:
Mcora Tatil Köyü
Sumda Konaklama
Vera Köyevi
Akdağ Kemer Otel
Sarı Köşk Hotel
Çayeli Sahil Otel
Arpik Tatil Köyü
Çay Apart
Çayeli Home

Handüzü Yaylası’nda Ne Yenir?

Handüzü Yaylası çevresi, bulunduğu Rize şehrinin meşhur yemeklerinin popüler olduğu bir yerdir. Bu sayede Handüzü Yaylası ziyaretlerinizde çeşitli işletmelerde ya da misafirperver kişilerin evlerinde Rize lezzetlerini tadabilirsiniz. Handüzü Yaylası ziyaretlerinizde tadabileceğiniz lezzetler başlıca şunlardır:

Kara Lahana Çorbası: Kara Lahana, Rize’de yapılan yemeklerde en çok kullanılan sebzelerden biridir. Bu sebzenin çorbası olan Kara lahana çorbası da Handüzü Yaylası ziyaretlerinizde tatmanız gereken yemeklerden biridir. 

Rize Pidesi: Yumurtalı ve kıymalı değişik formları ile bilinen Rize pidesi, Rize genelinde oldukça meşhurdur. Rize pidesinin lezzet sırrı, Rize’nin doğal tereyağıdır. 

Editör: Yüksel KARAKAN