Amlakit Yaylası, ülkemizin Karadeniz bölgesinde yer alan bir yayladır. Bu yayla, Karadeniz’in Rize şehrinde Çamlıhemşin ilçesinde konumlanmıştır. Amlakit Yaylası’nın bu konumu, yaylayı ulaşabilir ve görsel açıdan eşsiz bir hale getirmiştir. Buna ek olarak Amlakit Yaylası’nın bu konumu sayesinde yaylayı ziyaret edeceğiniz zaman doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir şehir olan Rize’nin diğer gezi yerlerini de ziyaret etme olanağı bulursunuz. 

Handüzü Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir? Handüzü Yaylası Nerede, Nasıl Gidilir?

Amlakit Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Amlakit Yaylası’na nasıl gideceğiniz, hangi konumdan yola çıktığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Örnek olarak farklı bir ilden Amlakit Yaylası’na gitmek istiyorsanız öncelikle Rize şehrine ulaşmanız gerekir. Rize şehrine ulaşmak için yola çıkacağınız konuma bağlı olarak uçak ya da otobüs gibi çeşitli ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Rize şehir merkezine vardıktan sonra halk otobüsleri, minibüsler ya da özel araç seçenekleri ile Çamlıhemşin ilçe merkezine ulaşmanız gerekir. Çamlıhemşin ilçe merkezine ulaştıktan sonra minibüs gibi ulaşım araçları ile Amlakit Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız ile gidecekseniz Pokut yaylası yolunu kullanarak daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Amlakit Yaylası’na giden minibüsleri ayırt etmeniz oldukça kolaydır çünkü minibüslerin üstünde Amlakit yazar. 

Amlakit Yaylası Özellikleri Nelerdir?

Amlakit Yaylası, coğrafi özellikler açısından 2050 rakıma sahiptir. Bu yayla, Karadeniz bölgesinde konumlanmıştır. Yaylanın en çok göze çıkan özelliklerden biri de coğrafi konumudur. Coğrafi konumu, Potuk Yaylası gibi bölgede bulunan başka önemli yerlere oldukça yakındır. Amlakit Yaylası, temiz havası ve eşsiz manzarası ile birçok kişiye ev sahipliği yapmasının yanı sıra turistler için de harika bir tatil yeri haline gelmiştir. 


Amlakit Yaylası’nda Nerede Kalınır?

Amlakit Yaylası’nda çok fazla sayda olmasa da köy evi tarzında evler bulunmaktadır. Bu köy evlerinden bazıları, sahipleri tarafından tur şirketleri ile ya da birebir kişilerle yapılan anlaşmalar aracılığıyla kiralanmaktadır. Ancak, bu evlerden birinde kalmayı tercih etmezseniz ya da kiralık ev bulamazsanız Çamlıhemşin ilçesinde yer alan otellere yönelmeniz gerekir. Çamlıhemşin ilçesinde kalabileceğiniz oteller başlıca şunlardır:

Hira Bungalov
Pulera Suit Bungalow
Pordanis Hotel
Ayder İmamoğlu Apart Otel
River Deluxe Boutique Hotel
Esinti Bungalows Otel
Ayderoom Otel
Moromu Bungalows & Apart
Bogina Dome Suite
Masal Otel Bungalov
Sumda Konaklama
Hoşdere Suit
Ayder Doğa Resort
Pavri Suit Bungalov
Mcora Tatil Köyü
Mavera Suit Bungalow
Hotel Minerva
Doğadakal Bungalov
Seyran Cafe Pansiyon Bungalow
Ayder Çise Dağ Evleri
Ria Suit Bungalow
Tanura Bungalows
Ayder Bulut Dağ Evi Bungalow
Pavri Suit Bungalov
Mcora Tatil Köyü
Mavera Suit Bungalow
Hotel Minerva
Doğadakal Bungalov
Hakoni House

Amlakit Yaylası’nda Ne Yenir?

Amlakit Yaylası’nın bulunduğu bölgede Karadeniz’in eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Amlakit Yaylası ziyaretlerinde tatmanız gereken lezzetler başlıca şunlardır:

Kuymak: Karadeniz genelinde meşhur olan Kuymak, Çamlıhemşin ilçesinde de meşhurdur. Kuymak, Karadeniz’in enfes mısır unu ile yapılmaktadır. Amlakit Yaylası ziyaretlerinizde yapacağınız kahvaltılarda kuymak yemeğinin olmazsa olmazlar arasında yer alındığına şahit olabilirsiniz. 

Hamsi Pilav: Hamsi denildiği zaman akıllara Karadeniz’de yer alan şehirler gelmektedir. Rize Çamlıhemşin’de yer alan Amlakit Yaylası genelinde de hamsi pilav popüler olmuş bir yemektir. Bu bölgede yapılan hamsi pilavın özelliği, hamsinin mısır ununa bulanmasından ve pilavında eşsiz tereyağı ile mısır unu kombinasyonu ile kavrulmasından kaynaklanmaktadır.  

Editör: Yüksel KARAKAN