Av.Hüseyin Kaya Kimdir? Av.Hüseyin Kaya Kimdir?

Pokut yaylası Rize’nin sınırları içerisinde bulunur. Karadeniz'in önemli yaylalarından biri olan Pokut yaylasına gitmek için Çamlıhemşin’e ulaşmak gerekir. Çamlıhemşin ilçesinde birbirinden önemli ve popüler yaylalar vardır. Bu yaylalardan birisi de Pokut yaylasıdır. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken bu yayla, günümüzde hem yerli hem de yabancı turistlerin sık sık ziyaret ettiği bir bölge haline gelmiştir. Ayder yaylası gibi yaylacılık anlamında gelişmiş olması ve aynı zamanda sunduğu imkanlar sebebi ile birçok turisti ağırlar.

Pokut Yaylasına Nasıl Gidilir?

Okut yaylasına gitmek için öncelikle Çamlıhemşin bölgesinde ulaşılması gerekir. Rize'ye uçak ile gidilse dahi Rize içerisinde seyahat etmek isteyenler genellikle karayolunu kullanmak zorundadır. Deniz yoluyla ulaşım kısıtlı olmasına karşın liman olan bölgelere seyahat edilebilmektedir. 
Ancak bunlar içerisinde Çamlıhemşin yer almaz. Çamlıhemşin, Rize’nin iç kesiminde yer alan bir ilçedir ve bu sebep ile sadece kara yolu ile ulaşım sağlanır. Pokut yaylasının belirli bir mesafesine kadar araç ile gidilerek daha sonra yayan devam edilmesi gerekebilir. 

Pokut Yaylasına Yürüyerek Kaç Saatte Gidilir? 

Pokut Yaylası’na gitmek için genellikle hem araç kullanılır hem de belirli bir yol boyunca yürümek gerekir. Toplu taşıma araçlarıyla gidilse de yine de bu araçların bölgeye çıkışı zor olacağı için yürümek gerekir. Çamlıhemşin ilçe merkezinden arabayla yolculuk yapılmak istendiğinde genellikle 2 saatlik bir yolculuk yapılır. 
Yürüyerek yapılmak istenen bu yolculukta ise ortalama 6 saatte bölgeye ulaşmak mümkündür. Bazı zamanlarda mevsim şartlarında bağlı olarak 4 saat içerisinde Çamlıhemşin merkezinden Pokut yaylasına ulaşılması mümkün. Ancak yolların kısaltılması için genellikle bölgeyi tanıyan insanlar ile yolculuk yapılması önerilir. 

Pokut Yaylası Trekking için Uygun Mu? 

Pokut yaylası yürüyüş yolları ile bilinir. Bölgede yürüyüş yapmak, trekking aktiviteleri gerçekleştirmek mümkündür. Genellikle doğa sporları ile ilgilenen gruplar burayı sık sık ziyaret eder ve trekking yaparlar.  Birbirinden farklı seviyelerde oluşturulan trekking rotaları rahatlıkla kullanılabilir. Alanında uzmanlar ve amatörler için özellikle hazırlanmış farklı rotalar vardır. Tek başına sadece yürüyüş yapmak isteyenler için bile çok basit ve muhteşem manzaralar sunan rotalar ile karşılaşılabilir.

Pokut Yaylasında Nerede Kalınır? 

Pokut yaylası yaylacılık anlamında gelişmiştir. Aynı zamanda turistleri sık sık ağırlaması sebebiyle turistik yaşam alanları da oluşturulmaya başlanmıştır. Pokut yaylasında nerede kalırım sorusunu merak edenler için genellikle kamp alanları önerilir.  Bunun yanı sıra yerel halktan bazı kişiler evlerini açmaya başlamış ve aynı zamanda pansiyonlar ve yayla evleri de sık sık konaklama için tercih edilir hale gelmiştir. Pokut yaylasında ekolojik birçok köy vardır ve ekolojik konaklama yapmak isteyen kişiler için uygun birçok rota sunulur. Pokut yaylasında turizmciliğin gelişmiş olması neden ile özel kamp alanlarından pansiyonlara kadar çok fazla seçenek ile karşılaşılır. 

Pokut Yaylası Neden Önemli? 

Pokut yaylası Kaçkar dağının zirvesinde yer alması sebebiyle ünlü ve önemlidir. Ancak tek önemi bu değildir. Deniz seviyesinden neredeyse 2000 metre yükseklikte olan Pokut yaylası eşsiz bir deneyim sunar. Atmosferi, hava kalitesi, sunduğu manzara ve bulutlar ile aynı yükseklikte olmak Pokut yaylasını özel yapar. Bölgede yaşayan halkın ne kadar şanslı olduğu, Pokut yaylasına çıkıldığında anlaşılır. Görkemli dağ manzarası, gökyüzünün eşsiz güzelliği ve daha fazlasını sunduğu için Pokut yaylası önemlidir. 

Editör: Yüksel KARAKAN