Hasan Arat Kimdir? Nerelidir? Hasan Arat Kimdir? Nerelidir?

Ağaran Şelalesi, ülkemizin en güzel bölgelerinden biri olan Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Ağaran Şelalesi, Karadeniz’in Rize şehrinin Çayeli ilçesinde konumlanmıştır. Çayeli, güzellikleri ile birçok şarkı ve efsaneye konu olacak kadar ünlü bir yer haline gelmiştir. Ağaran Şelalesi de Çayeli ilçesinin en güzel yerlerinden bir tanesidir. Ağaran Şelalesi’nin bu önemli konumu, Karadeniz bölgesi genelindeki güzellikleri görmek isteyen kişilerin mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmesine yol açmaktadır. 

Ağaran Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Ağaran Şelalesi’ne nasıl gidebileceğiniz, hangi konumdan yola çıkacağınıza bağlıdır. Birçok turist, Ağaran Şelalesi ziyaretler için Çayeli ilçesinde bulunan otelleri tercih ederek bu otellerden özel araçları ile ya da taksi gibi çeşitli ulaşım seçenekleri ile ulaşım sağlamaktadırlar. Ağaran Şelalesi’ni ziyaret edeceğiniz bir Karadeniz tatili yapmak istiyorsanız şu otelleri tercih ederek Ağaran Şelalesi’ne kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz:

Akdağ Kemer Otel
Aliki 2+1 Suit Bungalov
Şelale Konak Çavuş’un Yeri
Noğa Suit Apart
Grand Şelale Hotel
Savarona Hotel
Sarı Köşk Hotel
Rhisos Otel
Ars Otel
Bera Bungalov
Şimal Hotel

Ağaran Şelalesi Nasıl Bir Yer?

Ağaran Şelalesi; yalnızca Karadeniz’de değil, Türkiye genelinde bulunan en güzel şelalelerden bir tanesidir. Şelalenin bu kadar güzel olmasının ardında yatan sebep, şelalenin oluşumu ile açıklanabilir. Ağaran Şelalesi, coğrafi olarak bölgenin uçurumda yer almasından ve çok yağışlı olmasından dolayı oluşmuştur. Bu yüzden Ağaran Şelalesi, oldukça yüksek bir yerde konumlanmıştır. Bu yükseklik, Ağaran Şelalesi’nin mükemmel Çayeli manzarasının izlenebileceği bir yer haline gelmesini sağlamıştır. Ağaran Şelalesi, Çayeli ilçe merkezine olan yakınlığı ile de dikkat çekmiştir. Ağaran Şelalesi ile Çayeli ilçe merkezi arasında yaklaşık olarak 15 km bulunmaktadır. 

Ağaran Şelalesi’nde Neler Yapılır?

Ağaran Şelalesi, yükseltisinden dolayı şehir gürültüsünden kaçıp eşsiz yeşillik ve şelale manzarasını yaşamak isteyenler için ideal bir yerdir. Ağaran Şelalesi ziyaretleriniz esnasında eşsiz fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Ağaran Şelalesi yakınında birçok eşsiz restoran bulunur ve bu sayede Rize’nin nefis yemeklerini tatma fırsatı da bulmuş olursunuz. 

Ağaran Şelalesi’nde Ne Yenir?

Ağaran Şelalesi ziyaretlerinizde bölgenin eşsiz lezzetlerini tadabileceğiniz birçok restoran bulunur. Bu restoranları ziyaret ettiğinizde tatmanız gereken lezzetler başlıca şunlardır:

Kuru Fasulye: Kuru fasulye yemeği, kültürümüzde oldukça önemli bir yemektir ve birçok bölgede popülerdir. Çayeli kuru fasulyesi ile diğer bölgelerde popüler olan kuru fasulye yemekleri arasında bazı farklar bulunur. Bu farklardan ilki ve yemeğe en çok lezzet katanı, Rize’nin enfes tereyağıdır. Bu tereyağı hem kuru fasulyeye hem de kuru fasulyenin yanında bir klasik olan pilava lezzet katar. Buna ek olarak Çayeli kuru fasulyesini birçok kişi enfes Çayeli ekmeği ile yemeği tercih ederler. 

Rize Kavurması: Rize kavurması, adından da anlaşılabileceği üzere Rize genelinde meşhur bir lezzettir. Bu yemekte isteğe göre dana ya da kuzu eti Rize’nin meşhur tereyağında kavrulur. Bazı restoranlar tereyağının yerine ya da tereyağına ek olarak mısır özü yağı da kullanırlar. Mısır özü yağı, eti en çok yumuşatan yağlardan biri olduğu için Rize kavurmasının eşsiz bir lezzet olmasını sağlar. 

Pekmezli Kabak Tatlısı: Kabak tatlısı, şerbetli ya da pekmezli gibi değişik formları ile Türkiye genelinde yaygın bir lezzettir. Rize Çayeli’nde kabak tatlısının pekmezli formu meşhurdur. Tatlının üzerine fındık ve ceviz gibi leziz kuruyemişler dökülür. 

Editör: Yüksel KARAKAN