Çaykur Rizespor ligin 11’inci haftasında Gaziantep’in konuğu oldu ve bu maçtan da mağlup ayrıldı. 

Özel uçakla Antep’e giden Yeşil-Mavililer, evdeki hesabı çarşıya uyduramayınca hesapta olamayan bir mağlubiyet yaşadı. Maçta film izledik. 

İki teknik direktör filmi. Antep’te Sumudica, Rize’de Palut. Yazan, yöneten, oynayan. Ev sahibi takım filmini iyi oynayıp galibiyet aldı. İlhan Palut’un filminde ise acemice işler yaptılar. 

Maçın başında hiç olmayacak bir penaltı yaşadı Rizespor. Kaleci Gökhan topu Emirhan’a veriyor Emirhan’da aut atışı kullanacağım diye topu çizgiye koyup eliyle dokunuyor. Hakem de ceza sahası içerisinde yapılan bu harekete penaltı çalıyor. İtirazlar sonucu değiştirmiyor. Gaziantepspor penaltıdan attığı golle öne geçiyor. 

Şimdi burada bir hata var; kural diyor ki aut atışı kullanırken rakip takımın bütün oyuncuları ceza sahası dışında olmalı. Ancak Gaziantep FK’lı Draguş ayağını ceza sahası çizgisi üzerine basıyor. Dolayısıyla penaltı iptal edilmeliydi. Hadi sahada olan dört hakem bunu görmedi. VAR mısın YOK musun? Sen neden görmedin rakip oyuncunun ceza sahasını çizgisine bastığını. 


Her şeyi görürler, işlerine gelmeyeni görmezler. Rizespor, mağlup duruma düştükten sonra etkili oynayamaya başladı. Özellikle sol taraftan Zeqiri ile birlikte rakip kalede pozisyonlar buldu. Ancak final vuruşlarını bir türlü yapamadı. Kalesini iyi savunan Antepli oyuncular ceza sahası içerisinde Rizesporlu oyunculara gol şansı tanımadılar. İlk yarı bu sonuçla tamamlandıktan sonra Rizespor ikinci yarıya gol umuduyla başladı. Ancak Gaziantep, geliştirdiği atağında Rizespor defansının zafiyetiyle de ikinci golü bularak farkı artırdı. Rizespor, rakibinin savunmadaki hatalarından ve boşluklarından iyi faydalanamadı. Yeşil-mavililer özellikle ikinci yarıda hücumda beklenen üretkenliği gösteremedi. Rizespor, kendi sorunlarını kendi yarattı. Böylesine hatalar yaparsan bedelini ödersin. Saha içerisinde doğru işler yapacaksın, problemi çözeceksin ve yakalamış olduğun pozisyonları iyi değerlendirip filelere göndereceksin. Ancak Rizespor bunların hiçbirini yapamadı. 

Koşmakla mücadele etmekle maç kazanılmaz. Kaleni iyi savunarak gol yemeyeceksin rakip kaleye gittiğin zaman da yakaladığın pozisyonları golle sonuçlandıracaksın. Bunları yaparsan kazanırsın. Yeşil-mavililer üst üste aldığı yenilgilerle de özgüvenini azalttı. Bunun altından kalkması gerekiyor. Kalkamazsan da psikolojik olarak etki altında kalırsın.