Rize usulü pepeçura yaparken malzemeye, ölçeklere ve kullanılan üzümün türüne dikkat etmek gerekir. Pepeçura tarifinin en önemli malzemesi kullanılan üzümdür. Üzümün kokulu olması, olgun olması ve tatlı için uygun olması gerekir.

Pepeçura, Karadeniz Bölgesi için önemli ve popüler bir tatlıdır. Birçok farklı restoranda, pastanede, kafede ve işletmede karşılaşmak mümkündür. Sık sık evlerde de özel misafirler için pişirilen bir tatlıdır. Rize usulü pepeçura yapmak için kullanılan tariflerden biri şudur:

·         Üzümler temizlenir ve suda pişirilir.

·         Pişen üzümler posalarından ayrılır.

·         Elde edilen üzüm suyunun kaynaması sağlanır.

·         1 su bardağı kadar şeker, kaynayan üzüm suyuna eklenir.

·         Tarif karıştırılırken su eklenerek inceltilen mısır unu tarife eklenir.

·         Tuz eklenir.

·         Tarif tamamen kaynayana kadar pişirilir ve ardından dinlenmeye bırakılır.

Pepeçura Nedir?

Pepeçura, Karadeniz Bölgesi’nde ve özellikle Rize’de sık sık yapılan bir yemek çeşididir. Hamur yemeği olarak bilinmesinin yanı sıra tatlı olarak da bilinir. Bu sebep ile de Karadeniz’de birçok farklı mutfakta ve öğünde karşılaşılması mümkündür. Pepeçuradan en iyi tadı alabilmek için pişirdikten sonra soğutulmasını beklemek gerekir. Böylelikle soğuduktan sonra rahatlıkla tüketilebilir ve tüm tatlar doğru şekilde damakta hissedilir.

Pepeçura Hangi Malzemeler ile Yapılır?

Pepeçura yapmanın en önemli noktalarından biri malzemeleri doğru seçmektir. Ölçülere dikkat edildiği müddetçe pepeçuranın tadı çok güzel olacaktır. Pepeçura yaparken kullanılan malzemeler şunlardır:

·         Üzüm (1 kilo)

Hasan Arat Kimdir? Nerelidir? Hasan Arat Kimdir? Nerelidir?

·         Su (10 su bardağı)

·         Mısır unu (8 kaşık)

·         Şeker (1 bardak)

·         Tuz (1 çay kaşığı)

4 – 6 kişilik bir tarif için kullanılması gereken ölçekler değişir. Daha az ya da daha fazla kişi için pepeçura hazırlanacağı zaman malzemelerin miktarlarının değişmesi gerekir. Bu malzemeler Rize usulü pepeçura için geçerlidir. Farklı yörelerde içerisine eklenen farklı malzemeler ile karşılaşılabilir.

Pepeçuranın Ana Malzemesi Nedir?

Pepeçuranın ana ve en önemli malzemesi siyah üzümdür. Çoğunlukla tarifler 4 ila 6 kişilik olmaktadır. 4 – 6 kişilik pepeçura hazırlamak için 1 kiloya yakın siyah üzüm kullanılması tavsiye edilir. Üzümün kokulu olması da Rize usulü tada ulaşmak için önemlidir. Pepeçura yaparken mısır ununu inceltmeye özen gösterilmelidir. Tarif kaynama esnasındayken mutlaka mısır unu 1 bardak su ile karıştırılmalı ve inceltilmelidir.

Pepeçura Neden Önemli?

Pepeçura, yöresel bir yemek olması nedeni ile önemlidir. Özellikle Rize usulü ile hazırlanan pepeçura tarifi, nesiller boyu aktarılmış bir tariftir. Bölgenin özel tatlarından biri olması nedeni ile hem yerel halk tarafından korunurken hem de ulusal çapta özen gösterilmektedir. Pepeçura, yerel tatlardan biri olduğu ve özel teknikler ile hazırlandığı için önemlidir. Farklı bölgelerde benzer tarifler farklı isimler ile anılmaktadır. Pepeçura benzeri tatlılar olmasına karşın özgün olan tarif Rize usulü ile hazırlanan tariftir. Pepeçura genellikle özel tatlı tabakları ile soğutularak kolaylıkla servis edilebilir.

Pepeçura Ne Demek?

Pepeçura, Rize’de muhallebiye benzeyen ancak tarifi ve kullanılan malzemeleri değişken olan bir tür tatlıdır. Pepeçura farklı coğrafyalarda kara üzüm muhallebisi ve mor üzüm tatlısı gibi isimler ile de bilinmektedir. Aynı zamanda tatlıya pepeçi denilen bölgeler de vardır. Rize de ise bu tatlı için pepeçura ismi kullanılır. Pepeçura’nın etimolojik kökeni incelendiğinde ise pepeç kelimesinden geldiği görülmektedir. Pepeç ise Rumca olup olgun meyveler için kullanılan bir anlama sahiptir.

Rize usulü diğer tarifleri inceleyebilirsiniz:

Rize Usulü Kavurma Nasıl Yapılır? Tarifi

Rize Usulü Mısır Ekmeği Nasıl Yapılır? Tarifi

Rize Usulü Sütlaç Nasıl Yapılır? Tarifi

Rize Usulü Kara Lahana Çorbası Nasıl Yapılır? Tarifi

Rize Usulü Kuru Fasulye Nasıl Yapılır? Tarifi