Sabit Site Solu (160x600)
Haber Detayı
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 21:11
 
Yaz Aylarında Tavuk Etinin Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Tavuk eti uygun koşullar altında muhafaza edilmediği takdirde çabuk bozulabilen bir üründür. Bu nedenle de tavuk alırken ilk aşamadan son tüketime kadar soğuk zincire dikkat edilmesi gerekmektedir.
Sağlık Haberi
Yaz Aylarında Tavuk Etinin Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tavuk eti uygun koşullar altında muhafaza edilmediği takdirde çabuk bozulabilen bir üründür. Bu nedenle de tavuk alırken ilk aşamadan son tüketime kadar soğuk zincire dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel anlamda tavuk etinin su aktivitesi yüksek olan besin gruplarında olduğu gibi bakterilerin üremesi için uygun bir gıda maddesidir.

 

Tavuk etinin gıda zehirlenmesi açısından potansiyel riskli gıdalardan olduğu için oda sıcaklığında bırakılmamalı, şoklu donmuş tavuk eti derin dondurucuda saklanmalı, taze olarak alınan tavuk eti +4 derecede buzdolabında saklanmalıdır. Pişirilen tavuk etinin aynı gün tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca tavuk eti alırken son tüketim tarihinin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

Yaz aylarında düğün, toplu yemek organizasyonlarında ve kutlamalarda tavuk etinin kullanılması durumunda bu uyarılara dikkat edilmesi, oluşabilecek zehirlenmelerin önlenmesi açısından önem arz etmektedir.

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: Admin
Etiketler: Yaz, Aylarında, Tavuk, Etinin, Tüketiminde, Dikkat, Edilmesi, Gereken, Hususlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı