Sabit Site Solu (160x600)
Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 14:16
 
TÜBİTAK 1007 Projemizin İlk 6 Ayı Başarı İle Tamamlandı
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile ÇAYKUR ortaklığında yürütülen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Rize’ye iki tane “Çay Gen Havuzu” kazandıracak olan projenin ilk 6 ayının başarı ile tamamlandığı bildirildi.
Rize Haberleri Haberi
TÜBİTAK 1007 Projemizin İlk 6 Ayı Başarı İle Tamamlandı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile ÇAYKUR Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen, "Çay Bitkisi Gen Havuzunun Oluşturulması ve Ticari Çay Çeşit Adaylarının Belirlenmesi” isimli TÜBİTAK 1007 projesinin ilk 6 ayı başarı ile tamamlandı.

 

Biri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), diğeri ÇAYKUR bünyesinde olmak üzere Rize’ye iki tane “Çay Gen Havuzu” kazandıracak olan söz konusu projenin ilk 6 ayında; başta Rize olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesinde çay yetiştiriciliği yapılan 4 il ve 31 ilçe tarandı. Yapılan çalışma sonucunda üstün özelliklere sahip 760 çay genotipi seçildi. Ülke tarımı ve çay sektörüne önemli katkılar sağlayacak olan bu genotipler Rize Merkez Hayrat’ta bulunan gen havuzuna aktarılarak çoğaltıldı ve koruma altına alındı.

 

Projenin bundan sonraki aşamalarında 2000 çay genotipinin toplanması ve siyah, yeşil, beyaz ve oolong çay çeşit adaylarının belirlenmesi hedefleniyor.

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: Admin
Etiketler: TÜBİTAK, 1007, Projemizin, İlk, 6, Ayı, Başarı, İle, Tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı