Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 14:29
 
Rize’de “İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı” Yapıldı
Rize Valiliği öncülüğünde, İl Sağlık Müdürlüğünün koordinasyonunda “İntiharı önleme konusunda farkındalık yaratılması ve intiharın azaltılması” amacıyla İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.
RİZE HABERLERİ Haberi
Rize’de “İntiharı Önleme İl Kurul Toplantısı” Yapıldı

Rize Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda kurul başkanlığı Vali Yardımcısı Abdullah Şen tarafından yapıldı. Toplantıya ilgili kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı’nda “İntiharı önleme konusunda farkındalık yaratılması ve intiharın azaltılması” hedefleri yer aldığı ve intiharın önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olması nedeniyle yapılacak çalışmaların önem arz ettiği kaydedildi.

 

Söz konusu hedeflere ulaşabilmek için İntiharı Önleme İl Kurulu'nun toplanması ve ayrıca intiharı önleme çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Rize Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan Rize İli İntiharı Önleme (2018-2023) Yerel Eylem Planı değerlendirilerek, paydaş kurumlarca yapılan çalışmalar ve yapılması planlanan faaliyetler değerlendirildi.

 

Rize Vali Yardımcısı Abdullah Şen yaptığı açıklamada, Rize İli İntiharı Önleme Yerel Eylem Planının, ruh Sağlığı alanında verilen çabalara yeni bir boyut katacağını belirtti.

 

İntihar girişiminde bulunan bireylerin ihtiyaçlarına ivedi olarak çözüm üretmek ve tekrarlayan intihar girişimlerinin önüne geçilebilmesi amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve ihtiyaç halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinde görevli alanında uzman kişilerin bir araya getirilmesiyle İntiharı Önleme Vaka Değerlendirme Komisyonu oluşturulacağını belirten Vali Yardımcısı Şen, vaka bazlı olarak çalışacak komisyon yardımıyla bireylere öngörülen yardımların ivedi bir şekilde sağlanacağını, gerçekleştirilecek faaliyet ve projelerde kullanılmak üzere içerik geliştirme çalışmalarının yapılacağını ifade etti.

 

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ise, İntiharı Önleme İl Eylem Planının uygulanmasında büyük çaba gösteren başta Gençlik, Spor ve İl Müdürlüğü olmak üzere tüm kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti.

 

Kaynak: (GRG) - Güncel Rize Gazetesi Editör: H. Tuğba Karakan
Etiketler: Rize’de, “İntiharı, Önleme, İl, Kurul, Toplantısı”, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı