Ak Parti Rize İl Başkanlığı için yeni dönem başlayacak. 2023 yılı başında milletvekilliği için istifa eden İshak Alim’den boşalan Ak Parti Rize İl Başkanlığı görevine eski başkanlardan ve eski Milletvekili Hikmet Ayar getirildi. 2023 genel ve 2024 yerel seçimlerinin ardından Hikmet Ayar önceki geçen hafta düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanının elini rahatlatmak için Ak Parti Rize İl Başkanlığı görevinden affını istediğini açıkladı.

Rize'de Korkunç Kaza! 3 Ölü, 2 Yaralı Rize'de Korkunç Kaza! 3 Ölü, 2 Yaralı

Şimdi gözler yeni il başkanının kim olacağına çevrildi. Uzun süredir Eski İl Başkanı Yılmaz Katmer ve eski İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt isimlerinin konuşulduğu görev için yeni isimlerde ortaya çıkmaya başladı.Eski Merkez ilçe Başkanı Ali İhsan Yazıcı'da son günlerde gündeme gelen isimler arasında.

“İL BAŞKANLIĞI KARARI SAYIN GENEL BAŞKANIMIZ TARAFINDAN VERİLİYOR”

Hikmet Ayar il başkanının belirlenme süreci ile ilgili bilgi vererek “Görevde bir kadro doluyken o göreve isim aranmaz. Şimdi biz yerimizi boşalttık. Bu saatten sonra bu araştırmayı Genel Merkezimizin kendi kurumsal yapısı var. Kurumsal yapı içerisinde çalışacak. Muhtemelen önümüzdeki hafta koordinatör milletvekili gönderirler. Koordinatör milletvekili gelecektir, teşkilatlarımıza bir temayül yapılacaktır. Belki biraz daha kamuoyu yapılacaktır. Bütün bu faktörlerle bir tespit yapılıp en az 3 isim Ankara’ya götürülür.

Genel Merkez Teşkilat Başkanlığımız ön değerlendirme yaptıktan sonra Genel Başkanımızın huzuruna çıkartırlar. En son karar orada verilir. İl başkanlığı kararı Sayın Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından veriliyor. Bize de sorulursa bizde bir değerlendirmede bulunuruz” dedi.
BU GÖREVLERİ ALIRKEN ÇOK SEVİNMEYECEĞİZ, VERİRKEN DE ÇOK ÜZÜLMEYECEĞİZ”

İl Başkanı Ayar “Ben önceki il başkanlığı zamanımda da o zamanın Genel Başkan yardımcılarını misafir etmiştim Rize‘de. Onlar giderken kendilerine şöyle bir talepte bulunmuştum. Ne olur il başkanlarımıza 3 yıldan fazla görev yaptırmayın hatta benden başlayın demiştim. Bizler bu görevleri alırken çok sevinmeyeceğiz, verirken de çok üzülmeyeceğiz bu mantalitede bakmak lazım.”dedi.

Editör: Arzu ERBAŞ