Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Ayder Yaylasında yaşanan trafik sorunu hizmete açılan çevreci otoparkla çözüme kavuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaylanın girişinde 71 bin metrekare alanda dağın yamacına inşa edilen 6 blok halinde 9’ar ve 11’er katlı, toplam 1650 araçlık kapalı otopark tamamlanarak hizmete açıldı.

Dışarıdan beton binanın gözükmemesi için üzeri çimle kaplanarak doğayla uyumlu hale getirilen otopark Türkiye’nin ilk ve tek 11 katlı yeşil çatı sistemli otoparkı alma özelliğine sahip. Yaz sezonunun başladığı Ayder Yaylası’nda otopark ilk etapta ücretsiz olarak hizmet vermeye başladı. Kurban Bayramı’na kadar tüm eksiklerin tamamlanması planlanan otopark ile yayla merkezinde oluşan trafik karmaşası ve gürültünün önüne geçilecek.

Araçlarını otoparka park edenler ring araçları ile yaylanın farklı noktalarına taşınacaklar. Engelli otoparkı ve elektrikli araç şarj yeri bulunan otopark 11 katlı yeşil çatı sistemi ile gelen turistlerinde dikkatini çekmeyi başardı.

Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar7Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar

Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar5Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar

Bayburt'ta Darp Olayının Tarafları, Gazze'ye Bağış Şartıyla Uzlaştı Bayburt'ta Darp Olayının Tarafları, Gazze'ye Bağış Şartıyla Uzlaştı

Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar3Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar

Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar4Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar

Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar2Türkiye’de Tek 11 Katı Çimle Kapladılar

Editör: Arzu ERBAŞ