Haber : Dilek ONAY CAN

Uzun bir süredir Rize Reşadiye Mahallesindeki yerinden bir başka yere taşınması düşünülen ve yer arayışı bir türlü sonuçlanmayan Şehirlerarası Otobüs Terminalinin Çiftekavak’ta Şehir Merkezine giriş alanına yapılmasına karar verilmiş, ancak yapım çalışmaları bugüne kadar başlatılmamıştı.

Rize Belediyesi proje aşamasını tamamlayarak yapım aşamasına geçmiş durumda. Terminalin yapılmakta olduğu bölgede Rize Belediye Ekipleri hafriyat çalışmalarını sürdürmekte.

Çalışmaların başlamasıyla birlikte de Rizeli vatandaşların yer uygunluğu tartışmaları yeniden alevlenmiş durumda.

Konuyu yakından takip eden bazı vatandaşlar şehrin içi sayılabilecek bir yerde, Otobüs Terminali yapılmasının yanlış olduğunu, bu yerin eski Terminal yerinde olduğu gibi bir süre sonra taşınmak zorunda kalınacağını öne sürmekteler. Bu kişiler ayrıca Terminal için tahsis edilen alanının da yetersiz olduğunu öne sürmekteler.

Öte, yandan bazı vatandaşlar ise Terminalin şehrin uzağında bir yerde yapılması halinde yolcuların zorluklar yaşayacağını öne sürerek, seçilen yerin doğru olduğunu belirtmekteler.

Hatırlanacağı gibi Rize’ye yeni bir Otobüs Terminali yapılması çok uzun bir süredir gündemde olup önce Taşlıdere’deki taş ocağı mevki düşünülmüş, daha sonra zamanın Belediye Başkanı Halil Bakırcı tarafından Sebze Halinin bulunduğu yerde yapılması düşüncesi ortaya atılmıştı.

Başkan Bakırcı sonrasında Belediye Başkanı olan Reşat Kasap’ın 10 Numara Projeleri arasında yer alan Otobüs Terminali için yer arayışları sürmüş ancak yer tespiti yapılarak, çalışmalar başlatılmamıştı.

Konuyu yeniden gündemine alan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin yer arayışlarını sonuçlandırmış, Otobüs Terminali için Çiftekavak’taki “Alipaşa Polis Kontrol Merkezi” alanını da içine alanda karar verildiği belirtmiş ve burada yapılacak kamulaştırma çalışmalarının sonuçlandırılmasıyla çalışmalara başlanacağını ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Çiftekavak Mahallesinde 1716 ve 1717 ada nonun 6 ve 1,2,3,4 parsellerin acele kamulaştırılmasıyla birlikte de Otobüs Terminalinin yapımına başlanılmış oldu.

Öte yandan Yeni Otobüs Terminalinin yapımının tamamlanmasının ardından Reşadiye Mahallesindeki Otobüs Terminalini de içine alan geniş bir alanın Kentsel Dönüşüme alınacağı ve bu bölgede modern bir projenin hayata geçirileceği belirtilmekte.

Editör: GÜNCEL53 - Haber Merkezi