Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), YÖKAK tarafından 2 yıllık süreyle kurumsal akredite olmaya hak kazandı.

Üniversitelerin kalitesini belirlemede önemli bir ölçüt olarak nitelendirilen Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından, Van YYÜ’ye kurumsal akreditasyon belgesi verildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’ın elinden belgeyi alan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, akredite olma başarısı gösteren Eğitim Fakültesinden Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı (ABD) ve Resim-İş Eğitimi ABD akademik ve idari personeli ile bir araya geldi. Burada kısa bir konuşma yapan Şevli, “Üniversitemizi gururlandıran Müzik Eğitimi ABD ve Resim-İş Eğitimi ABD akredite süreci 2+3 olarak tamamlanmış ve akredite olduğumuza dair bilgilendirme yapılmıştır. Akredite olan programlar ve akreditasyon süreleri ABYS’de ilan edilmiş ve ÖSYM’ye bildirilmek üzere YÖKAK sistemine girilmiştir. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl üniversitemiz kurumsal olarak 2 yıllık süreyle akredite edilmişti. Bugün ise üniversitemizde iki lisans programımızın akredite edilmesinden dolayı büyük mutluluk yaşıyoruz. Bölüm bazındaki ilk akredite onayı olması yönüyle çok mutlu ve heyecanlıyız” dedi.

Eğitim fakültesinin güçlü bölümlere sahip olduğunu ifade eden Rektör Şevli, “Kurumsal akredite edilmemizin ardından bölüm bazında akredite olma şansımızın yüksek olduğu fakültelerden birinin eğitim fakültemiz olduğuna karar verdik. Hakikaten de fakültemizin geçmişi çok güçlü bölümlere sahip. Ayrıca akreditasyon sürecinde geriye dönük bir değerlendirme olması da bizim sistematik ve düzenli bir işleyişe sahip olan bu iki bölüme yönelmemize neden oldu. Lisans ve ön lisans programlarımızın da bir an önce akredite olması için çalışmalarımız devam ediyor. Tıp fakültemizin de akredite edilmesinde sona yaklaştığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Müzik Eğitimi ABD ve Resim-İş Eğitimi ABD akreditesinin Van YYÜ’ye örnek teşkil eden bir başarı olmasını temenni eden Rektör Şevli, “Bu akredite sürecinde çok büyük emeği olan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zihni Merey’e, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Ferhat Kardaş ve Doç. Dr. Rezzan Uçar’a, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serap Yükrük’e, Fakülte Akreditasyon Birimi Başkanı Doç. Dr. Hikmet Şevgin’e ve akredite sürecinde katkısı ve emeği olan tüm akademisyen hocalarıma, idari personellerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ederim. Üniversitemize ve fakültemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Kayri ise fakültelere yapabilecek en kalıcı eserin akreditasyon olma süreçlerini gerçekleştirmek olduğuna vurgu yaparak, “Nitekim Eğitim Fakültesinde de Dekan Prof. Dr. Zihni Merey bu süreci başlattı, hocalarımız da işi sahiplendi. Bu sürece nitelik ve nicelik açısından katkı sağlayan herkesi kutluyor ve hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

İnci kefalinin muhteşem gece yolculuğu başladı İnci kefalinin muhteşem gece yolculuğu başladı

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zihni Merey de emeği geçen tüm akademik ve idari personele teşekkür ederek, “Bu süreçte hiçbir konuda desteğini esirgemeyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve emeği geçen herkese şahsım ve fakültem adına şükranlarımı sunarım” ifadelerine yer verdi.

Toplantı, yapılan konuşmaların ardından akredite başvurusu yapılabilecek bölümlerle ilgili mevcut durumların ele alınmasıyla sona erdi.

Kaynak: iha