Kalkandere Kaymakamı Alpay Dinçel  21 Mayıs “Uluslararası Çay Gününde üreticilerle buluştu. Ormanlı Köyüne giden Kaymakam Dinçel çay bahçesine girerek ilk defa çay topladı.

Üreticilerle sohbet edip çay hasadı ile ilgili bilgiler alan Dinçel daha sonra ÇAYKUR’a ait Kalkandere Çay Fabrikasına giderek çayın işlenme evrelerini de yerinde inceledi. Kaymakam Dinçel fabrika müdüründen bilgiler alarak çayın marka değerini artıracak, bahçeden bardağa kadar olan süreçte yapılan çalışmaları birlikte değerlendirmek ve çay tarımının sürdürülebilirliğini ve daha uzun süre insanımıza hizmet etmesini sağlamak amacıyla fikir alışverişinde bulundu.

Uluslararası Çay Gününü kutlayan Kalkandere Kaymakamı Alpay Dincel “Yetiştiriciliğinin yapıldığı diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de üreticisi için önemli bir gelir kaynağı olan çay, aynı zamanda Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yüksek eğimli ve engebeli arazilerinin ekonomiye kazandırılmasına fırsat veren, ekonomide yeni katma değerler oluşturma potansiyeli yüksek, bölge halkının ve üreticilerin hayatlarını sosyal, ekonomik ve çevresel boyutta önemli derecede etkileyen değerli ve stratejik bir tarımsal üründür.

Uluslararası Çay Günü, dünya çapında çayın uzun tarihi, derin kültürel ve ekonomik önemi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Günün amacı, çayın sürdürülebilir üretimi ve tüketimine yönelik faaliyetlerin uygulanmasına yönelik kolektif eylemleri teşvik etmektir. Tüm üreticilerimizin 21 Mayıs Uluslararası Çay Gününü kutluyor ve kolaylıklar diliyorum” dedi.

Kadın Kooperatifinden Kız Öğrencilere Dikiş Eğitimi Kadın Kooperatifinden Kız Öğrencilere Dikiş Eğitimi

Uluslararası Çay Günü’nde Üreticilerin Hasadına Katıldı3

Uluslararası Çay Günü’nde Üreticilerin Hasadına Katıldı

Editör: Arzu ERBAŞ