Kırşehir’de, tarihi eski zamanlara dayanan Uzun Çarşı’da Kurban Bayramı hazırlıkları başladı.

’Seddülbahir Kalesi Müze Yapısı’ dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden Architizer A+ Awards’da finalde ’Seddülbahir Kalesi Müze Yapısı’ dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden Architizer A+ Awards’da finalde

Sabah erken saatlerde açılan tarihi çarşıda esnaf, erken saatlerde nasiplerini bekliyor. Dükkanlarını açan işletme sahipleri; ellerindeki bıçakları bileylerken vatandaşlardan gelen talepleri de yerine getiriyor. Esnaf, bayram öncesi sıkışıklık olmaması için vatandaşların erkenden bıçak işlemlerini yapmasını istedi. Tarihi çarşının eski esnafından Osman Türkmenoğlu, bayram hazırlıklarına erken başladıklarını ve nasiplerini beklediklerini söyledi. Mesleğini babasından devralan ve 30 yıldır tarihi çarşıda emek veren Murat İşeri ise, "Bıçak, tencere, tava tamiratı yapıyoruz. Erken saatlerde işlerimize başlıyoruz. Kurban Bayramı hazırlıklarına da erkenden başladık. Vatandaşlarımızın da bayram öncesinde işlerini bitirmelerini istiyoruz" dedi.

Kırşehir’de Ahi Teşkilatı’nın merkezinde yer alan Uzun Çarşı, zamana karşı direnen bıçak bileme ustalarına ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: iha