Rize nüfusu ve yüzölçümü bakımından ülkemizin küçük illeri arasında yer alıyor. Şehir Cumhuriyet sonrasında il statüsüne dâhil edilen illerden bir tanesi. Peki, Rize il olmadan önce bugün Rize'ye bağlı hangi ilçe Rize'den 70 yıl önce ilçe statüsündeydi. İşte Rize il olmadan önce ilçe olan yer ve Rize'nin en eski ve en yeni ilçeleri

Ülkede Sancakların varlığına, 20 Nisan 1924 yılında çıkarılan bir kanunla son verilmesinin ardından Rize’ye vilayet statüsü kazandırıldı. İl olduktan sonraki 20 yıllık süreçte ile sınırlarına dâhil edilen ve çıkarılan topraklar netleşerek bugün ki sınırları belirlendi.1944 yılında başlayan ilçe sayısı 1990 yılında 11'e yükseldi

Rize il olmadan 71 yıl önce Rize'nin 40 kilometre doğusunda bir şehir ilçe statüsünü aldı. Tarihçeye göre Yavuz Sultan döneminde Erzurum'dan getirilen halk Pazar bölgesine yerleştirildi. Pazar Osmanlı döneminde, uzun bir süre tımar olarak yönetildi. Batum Rusya’ ya bırakılmadan Batum‘ a bağlı bir ilçe olarak kalan Pazar 1864 yılında da tamamen İlçe durumuna getirilerek Rize il olmadan önce ve Cumhuriyetten önce ilçe statüsünü aldı.

Sağlık Bakanlığı 419 Temizlik Görevlisi Alacak Sağlık Bakanlığı 419 Temizlik Görevlisi Alacak

Rize'nin Pazar İlçesi Haritası

İLK İLÇE ÇAYELİ SON İLÇE DEREPAZARI VE İYİDERE

Rize'nin vilayet olduktan sonra ile bağlanan ilk ilçesi 1944 yılında Çayeli oldu. Rize'nin mesafe olarak en uzak ve en küçük ilçelerinden biri olan Güneyce 1945 yılında Çayeli'nden 1 yıl sonra ilçe yapıldı. Güneyce ilçesi daha sonra 1954 de bucağı olan İkizdere'ye taşınmıştır. Rize'nin en doğusunda ki ilçe Fındıklı ise 1948 yılında Rize'nin 4. ilçesi oldu.

 50'li yıllarda ise 1953 yılında Ardeşen, 1959 yılında Kalkandere ilçe statüsüne alınarak Rize'ye bağlandı. Yine şehrin küçük ilçelerinden Çamlıhemşin'de 1960 yılında 7. ilçe olarak Rize'ye bağlandı.

Sırasıyla Güneysu 1987'de, Derepazarı, İyidere ve Hemşin 1990 yılında ilçe yapılarak Rize'ye bağlandı.

Haber: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU