Van’da 1 ton 800 kilo kaçak avlanılan inci kefali ele geçirildi Van’da 1 ton 800 kilo kaçak avlanılan inci kefali ele geçirildi

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Salda Gölü yakınlarına bırakılan 12 kızıl geyikten bir tanesi köylüler tarafından yonca ve pancar tarlasında beslenirken görüntülendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından "Nesli Tehlike Altında Olan Türlerin Tekrar Eski Yaşam Alanlarına Geri Kazandırılması Projesi" çerçevesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Burdur’da bulunan Salda Gölü çevresine getirilen kızıl geyikler doğaya salındı.

Bursa’dan ve Eskişehir’de bulunan Çatacık Geyik Üretme İstasyonu’ndan getirilen 3’ü erkek 9’u dişi toplam 12 kızıl geyik Eşeler Yaylası’nda üreyip çoğalmaları için sürekli takip ediliyor. Yeşilova, Karamanlı ve Tefenni ilçelerini kapsayan Eşeler Yaylası’nda dolaşan geyikler zaman zaman vatandaşlar tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntüleniyor. Geçtiğimiz günlerde de Yeşilova’nın Niyazlar köyünde pancar tarlasında ve Karamanlı ilçesinde yonca tarlasında iki farklı kızıl geyik vatandaşlar tarafından görüntülendi. Beslenmek için doğaya inen geyiklerin çiftlikte insanlarla bir arada büyüdükleri için vatandaşlara ve traktörlere aldırış etmeden beslenmeye devam etmeleri ise gözden kaçmadı.

Kaynak: iha