Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu Rize iş dünyasını uyardı. Karamehmetoğlu " İzaha davet geliyor buna göre hareket edelim" dedi.

Ticaret Odası Mart ayı toplantısında üyelerine hitap eden Karamehmetoğlu " Maliye Bakanı Sayın Şimşek ile son 5-10 günde birkaç kez bir araya geldik. Bu görüşmede ardından şunu söylemeliyim ki seçimden sonra izaha davet geliyor. Artık bugün iftarda ne yediğimiz, sahurda ne yediğimiz, yani masa üzerinden ne varsa her şey biliniyor. Dolayısıyla her şey devletin elinde. Enflasyon muhasebesiyle devlet ciddi bir kaynak oluşturacak. Bundan sonraki süreçte çok dikkatli olmamız lazım. Hakikaten inanılmaz denetimler geliyor. Bunu size söyleyeyim. Bu çok açık ve net."dedi.

SEÇİM SONRASI ENFLASYON PİK YAPACAK

Seçim sonrasında enflasyonda yüksek rakamlar beklendiğini, iş dünyasının bu durum karşısında önlem alması gerektiğini vurgulayan Karamehmetoğlu " Tahminlere göre Nisan-Mayıs aylarında enflasyon pik yapacak. Yani özellikle seçimden sonra Nisan ve Mayıs'ta enflasyon %75’i bulması bekleniyor. Enflasyon rakamları  şu anda %67. Bu süreçte iş dünyası olarak biraz dikkat etmeliyiz. Ancak  Sayın Bakanımızın ifadesiyle Eylül-Ekim aylarında 26 puan civarında düşecek. Ve yıl sonu enflasyon %38 ile %42 arasında olacak. Bir buçuk yıllık çok zor bir sürecin bizi beklediğini belirtiliyor. Bunun yanında ÖTV ve stopajlara artış bekliyoruz. KDV konusunda bir düzenleme geldiğini de ifade edebiliriz."şeklinde konuştu

Dal Varesanovic: 'Ana Hedefim Rizespor’la Avrupa Kupalarında Oynamak' Dal Varesanovic: 'Ana Hedefim Rizespor’la Avrupa Kupalarında Oynamak'

ALTIN İTHAL EDENLER DİKKAT

Yastık altına giden altın ithalatına kota geleceğini kaydeden Karamehmetoğlu  "Sayın Maliye Bakanımız, artık altında ithalata kota koyacağız demişti. Çünkü Türkiye 2023 yılında dünyada en fazla altın ithal eden ülke konumunda. Türkiye 2023 yılında altına 30 milyar dolar para vermiş. Neredeyse tamamen yastık altına gitmiş bu para. Maliye Bakanımız bunun ekonominin üzerinde olumlu bir etkisi olmadığını savunuyor. Şimdi dolayısıyla ithalatına kota uygulaması geçtiğimiz hafta Salı günü başladı. Bundan sonra da altın ithalatında kota artarak devam edecek"dedi.

Editör: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU