Rizeli iş insanı, armatör, Milli Savunma eski Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı’nın hobi olarak başlayan merakı koleksiyona dönüştü. 40 yılda deniz ve gemi malzemelerinden oluşan paha biçilemez yüzlerce eser biriktiren Yardımcı, tüm koleksiyonunu Rize Belediyesi Denizcilik Müzesine bağışladı. Fener Mahallesinde açılan müzede geçmişten günümüze denizcilikte kullanılan materyaller yer alıyor.

“ELİMDEKİ ESERLERİ PAYLAŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIM”

Rizeli Armatör Hasan Kemal Yardımcı koleksiyonundaki kıymetli parçaların herkes tarafından görülmesinden mutluluk duyacağını belirterek “Ben gemi inşaat sanayicisiyim. Bu sektöre gönül verdim ve çok sıkı çalıştım. Kırk yıldan beri bir hobi olarak başlayan bu merakımla dünyanın her tarafından topladığım denizcilikle ilgili gemi malzemesini biriktirdim. Bu hobi ilerledikçe bir koleksiyoner oldum, koleksiyonlar çoğaldıkça çoğaldı. Ofisim, yazlık evim, kışlık evim her yer doldu taştı. Bir gün Rize'ye geldiğimde Rahmi Metin Bey'in bir deniz müzesi projesi olduğunu öğrendim.

Çaykur Rizespor'dan Varesanovic ve Laine'nin Sakatlıklarına İlişkin Açıklama Çaykur Rizespor'dan Varesanovic ve Laine'nin Sakatlıklarına İlişkin Açıklama

Rahmi Bey'in bu fikrini destekledim ve elimdeki bütün koleksiyonu bu müzeye getirdik. Çok güzel bir müze oldu. Elimdeki eserleri paylaşmanın mutluluğunu yaşadım. Rizelilerin bu kıymetli parçaları görecek olması beni mutlu etti. Bu müze ve müzedeki bu eserler sayesinde, Rizeli gençlere denizcilik alanında bir heves, bir vizyon, bir hatırlatma olması beni ayrıca mutlu eder” dedi.

Güncel53008Rizeli Armatör 40 Yılda Biriktirdi, Paha Biçilemez Eserler Müzeye Taşındı

Güncel53006Rizeli Armatör 40 Yılda Biriktirdi, Paha Biçilemez Eserler Müzeye Taşındı

Güncel53004Rizeli Armatör 40 Yılda Biriktirdi, Paha Biçilemez Eserler Müzeye Taşındı

Güncel53005Rizeli Armatör 40 Yılda Biriktirdi, Paha Biçilemez Eserler Müzeye Taşındı

Güncel53001Rizeli Armatör 40 Yılda Biriktirdi, Paha Biçilemez Eserler Müzeye Taşındı

Güncel53002Rizeli Armatör 40 Yılda Biriktirdi, Paha Biçilemez Eserler Müzeye Taşındı

Güncel53003Rizeli Armatör 40 Yılda Biriktirdi, Paha Biçilemez Eserler Müzeye Taşındı

Editör: Arzu ERBAŞ