Haber: Arzu ERBAŞ

Rize Halk Eğitimi Merkezi Avcılık Eğitim Kursu açıyor. Her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü iş birliği ile açılan Avcılık kurusu için başvurular başladı. Başvuruların Rize Halk Eğitim Merkezine yapıldığı kurs 32 saat sürecek.2 saat avcılık tarihi ve etiği, 5 saat avcılığın temel kuralları, 2 saat sürdürülebilir avcılık, 4 saat avına izin verilen ve koruma altına alınan hayvan türleri, 3 saat av hayvanları avlaklar ve avlanma yöntemleri, 3 saat avda kullanılan araç gereçler ve tüfekleri tanıma, 2  saat av köpeklerini tanıma, 2 saat temel harita okuma becerisi ve kampçılık kuralları,3 saat  av turizmi kapsamında Avlanabilen yabani hayvanları tanıma, 3 saat ovada güvenlik ve  3 saat ilk yardım bilgisi dersleri verilecek.

Uygulama eğitimi olmayan kursta pusula, harita ve ihtiyaç duyulan benzeri araç gereçlerle teorik eğitimler tamamlanıyor.  Her yıl avcı eğitimin kursuna ortalama 20 civarında kursiyer kayıt yaptırıyor ve kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara avcı eğitimi sertifikası veriliyor.

Rize'de Korkutan Yangın Rize'de Korkutan Yangın

18 yaşından gün almış, okuryazar ve sağlık durumu elverişli olanların başvurabildiği Avcı Eğitimi Kursunu Başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazananlara altı saatlik Atmacacılık Eğitim kursuda veriliyor.