Çayda gübreleme dönemi başladı. Çay üreticisi Mart ve Nisan aylarında çayda verimi artırmak için tarlaya gübre veriyor. Bu yıl gübre fiyatları Ziraat Odaları, tarım kooperatifleri ve özel işletmeler tarafından 13,5 ile 18 lira arasında satılıyor. Vadeli alındındığında fiyatlar daha da yükseliyor.

Gübrede yüksek fiyat çay üreticisini düşündürüyor. Bu yıl gübre için üreticiler tarafından talebin çok az olduğu ifade ediliyor. STK temsilcileri ise gübre fiyatlarının düşürülmesini talep ederken diğer taraftan da üreticilere alternatifler sunuyor. Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan bu yıl tarlasına yüksek fiyatlardan dolayı tarlasına gübre vermekte zorlanan çay üreticilerine iki öneride bulundu. Arslan " İkiye bölün, miktarı azaltın" dedi.

Kademeli gübrelemenin çayda verimi artırdığını kaydeden Arslan " Üreticilerimiz genellikle birinci sürgün öncesinde tarlayı gübrelemeyi tercih ediyor. Bu durumda gübrenin tamamını ilk sürgün öncesinde almak zorunda kalıyor. Nisan ayında gübreleme yaptığı zaman üçüncü sürgünde verim diğer sürgünlerin altında kalıyor. Oysaki üreticimiz gübrenin bir kısmını ilk sürgün öncesinde alır tarlaya verir diğer kısmını da birinci sürgün sonrasında satın alır ve verirse hem üçüncü sürgünde yüksek verim almış olur hem de gübreyi iki ayrı dönemde satın almış olur. İlk sürgünde 25-5-10 dediğimiz gübre toprak için önemi ancak ikinci gübrelemede azot miktarı gübreyi az miktarda tarlaya versekte yeterli olacaktır. Yani maliyet biraz azalacaktır" dedi.

Rize İçmesuyu Projesi Tamamlandı Rize İçmesuyu Projesi Tamamlandı

Arslan'ın ikinci önerisi ise tarlaya verilen gübre miktarını azaltmak önerisi oldu. " Dekara verilen miktarı azaltın, zaten doğru gübre uygulaması da bu" diyen Arslan " Çok gübre çok verim demek değildir. Bitki alabilecek olduğunu alıyor fazlasını almıyor. Dekara 150 hatta 200 kilogram gübre verenleri duyuyoruz. Bu hem cebe hem de doğaya ve bitkiye zarardır. Çiftçilerimizin gübreyi dekara 70 yada da maksimum 80 kilogram vermeleri yeterlidir. Burada önemli olan gübreyi yukarıdan serpmek değil bitki set aralarına vermektir. Aksi halde bitkiye zarar vermiş olur verimi düşürürsünüz" şeklinde konuştu

Editör: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU