Karadeniz usulü kaçakçılık jandarmadan kaçmadı Karadeniz usulü kaçakçılık jandarmadan kaçmadı

Kış aylarının başlamasıyla artan soğuklar ile birlikte ısınma ya da sıcak su ihtiyacı için kullandığımız cihazlardan kaynaklanan zehirlenmelerde artıyor. Gaz zehirlenmeleri çoğunlukla ölümle sonuçlandığını kaydeden MMO Rize Şube Başkanı Orhan Başdemirci vatandaşları kombilerin bakımlarını yaptırmaları, dış mekânlarda yerleştirilmiş olması ve evin mutlaka bir yerden hava alması gerektiği şeklinde vatandaşları uyarıyor.

Doğalgaz veya LPG ile çalışan kombi ve şofbenler zehirlenmelerinde gaz kaçaklarından değil, özellikle kışın yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde, oksijen oranının düşmesi ve karbon monoksit oranının yükselmesi sonucu gerçekleştiğini vurgulayan Makine Mühendisleri Rize Şubesi Başkanı Başdemirci " Kombinin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Şofbenin monte edileceği mekân ise yatak odalarından uzakta mümkünse mutfakların balkonlarına takılmalıdır. İç mekânda olacaksa da kombi mutlaka bacaya bağlanmalı, aksi halde çalıştırılmamalıdır. Yaptığımız en büyük yanlış menfez deliklerinin soğuk şikâyeti ile kapatılması. Hayatımız için o menfezler açık tutulmalıdır " dedi.

Kombilerde periyodik denetimlerin mutlaka yapılması gerektiğini söyleyen Başdemirci "Bakım yaptırarak hem tasarruf etmiş oluruz hem de hayatımızı riske atmaktan kurtarırız.  Mevcut bulunan tesisatlarımızda yetkili kurum ve kuruluşların izni olmadan kesinle hiçbir değişiklik yapmamalıyız. Yaptırsak da kişi ya da kuruluşların ehil ve yetkili olmasına kesinlikle dikkat etmeliyiz. Bu olayların en aza indirgenmesi için vatandaşlarımızın ısınma ve sıcak su ihtiyaçları için kullandıkları; kalorifer kazanı, kombi ve şofbenlerinin periyodik kontrollerini ve bakımlarını yetkili kurum ya da kuruluşlara mutlaka zamanında yaptırmaları gerekmektedir." şeklinde konuştu

Kombilerde veya şofbenlerde gaz kaçağı hissedildiğinde öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılması gerektiğini söyleyen Başdemirci "Elektrik düğmeleri açılıp kapatılmamalı, kibrit çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, karşılıklı pencereler açılarak ortam havalandırılmalı, gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi hızla aranmalıdır."dedi.

Editör: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU