Rize İl Sağlık Müdürlüğü, hastanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle bir açıklama yaptı. Özellikle çocuk acil servislerinde son günlerde ciddi bir artışın yaşandığı ifade edilen açıklamada yaşanan yoğunluğu karşılayabilmek için aile hekimi uzmanlarının da çocuk acil servislerinde görevlendirildiği belirtildi.

Açıklamada hastalık belirtisi gösteren çocukların okullara gönderilmemesi çağrısında bulunuldu.

Açıklama şöyle:

"İlimiz çocuk acil servisinde 4 hekim, yataklı çocuk  servisinde de 1 hekim olmak üzere 24 esaslı görev yapmaktadır. Ayrıca bunlara ilaveten normal mesai günlerinde 5 çocuk poliklinikliğinde ortalama 500’e yakın çocuğumuza, ilaveten 4 çocuk yan dal polikliniğinde (nefroloji, endokrinoloji, kardiyoloji ve yenidoğan) de hergün ortalama 150’e yakın çocuğumuzda  sağlık hizmeti almaktadır. 

Ancak son günlerde ülke ve ilimiz genelinde hızla tırmanışa geçen grip ve benzeri hastalıkların artışıyla hasta sayılarımız da çok artmış, kapasitemiz zorlanır hale gelmiştir. Bunu tolere edebilmek için ilimiz genelindeki aile hekimi uzmanlarından da çocuk acil servimize görevlendirme yapılmıştır. 

Karadeniz usulü kaçakçılık jandarmadan kaçmadı Karadeniz usulü kaçakçılık jandarmadan kaçmadı

Tüm tedbirlere rağmen hasta sayısının çok artmasından dolayı sağlık birimlerimizde yoğunluk oluştuğu aşıkardir. 

Bu sebeple vatandaşlarımızın kişisel koruyucu tedbirlere azami dikkat etmesi, özellikle mümkün mertebe kalabalık ortamlarda bulunmaması, el hijyeni dikkat edilmesi, hasta iken mutlakla maske takılması, hastalık belirtisi gösteren çocukların okullara gönderilmemesi ve yine en ufak bir hastalık belirtisinde dahi yaşlılarımız ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın korunması gerektiğini asla unutmamalıyız."
 

Editör: GÜNCEL53 - Haber Merkezi