Haber: Arzu ERBAŞ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Yılmaz vatandaşları her seviyede fiziksel aktivite yapmaya davet etti.

Düzenli fiziksel aktivitenin herhangi bir yoğunluk seviyesinde bile, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmak için güçlü bir araç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz “Kalp-damar sistemi sağlığınızı iyileştirir, sağlıklı kilo yönetimi sağlanır, enflamasyonu azaltır, bağışıklık fonksiyonunu artırır ve  insülin direncini iyileştirir.

Yürüyüş veya dans gibi düşük yoğunluklu egzersizler, kalp kasını güçlendirir, kan dolaşımını artırır ve kan basıncını düşürür. Hatta kolesterol seviyelerini iyileştirmede bile yardımcı olur. Düzenli aktivite, sağlıklı bir kiloyu korumaya veya kilo verme hedefine ulaşmada yardımcı olur, kardiyovasküler hastalık ve bazı kanser türlerinin riskini azaltır.

 Kronik enflamasyon (iltihap/yangı), hem kardiyovasküler hastalık hem de kanser için bir risk faktörüdür. Egzersiz, bağışıklık sistemini dengeleyerek enflamasyonla mücadele etmeye yardımcı olur. Düzenli egzersizle, bağışıklık sistemimiz güçlenir ve böylece kanser hücreleri ile mücadele etmek için daha donanımlı hale gelir. Fiziksel aktivite, insülin fonksiyonunu iyileştirerek tip 2 diyabet ve ilişkili hastalıkların riskini azaltır.

Kan şekeri düzeylerimizi birlikte kontrol altında tutalım. Unutmayın, her seviyede fiziksel aktivite önemlidir! Dolayısıyla, ister yüksek yoğunluklu antrenmanlar şeklinde ister doğa yürüyüşleri şeklinde olsun, aktif kalmaya ve kardiyovasküler hastalık ve kanser riskinizi azaltmaya odaklanın” dedi.

Editör: Arzu ERBAŞ