Dereler dron ile ilaçlandı Dereler dron ile ilaçlandı

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından Türkiye’de yükseköğretim alanında uygulanan ‘Kurumsal Akreditasyon Programı’ kapsamında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) kurumsal akreditasyon süresi 2 yıl daha uzatıldı.

YÖKAK, 16 Nisan 2024 tarihli kurul toplantısında aldığı kararla 31 Temmuz 2023 yılında biten OMÜ’nün akreditasyonunun 31 Temmuz 2025 tarihine kadar geçerli olacağını açıkladı. Üniversitelerin kalite güvencesi sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma geliştirme, toplumsal katkı ve idari süreçlerde değerlendirilmesini sağlayan ‘Kurumsal Akreditasyon Programı’ ile Türkiye’deki üniversitelerin ulusal düzeydeki katkılarının ve dünyadaki görünürlüklerinin arttırılması hedefleniyor.

OMÜ, YÖKAK tarafından değerlendirmeye alınan 11 üniversiteden biri olmuştu

OMÜ, 2020 yılında YÖKAK tarafından ‘Kurumsal Akreditasyon Programı’ kapsamında değerlendirmeye alınan 11 üniversiteden biri olmuş ve yapılan değerlendirme sonucunda 2 yıllık ‘Koşullu Akreditasyon Belgesi’ almaya hak kazanmıştı. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas tarafından 25 Ekim 2021 yılında ‘Kurumsal Akreditasyon Belgesi’, düzenlenen törenle OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’a takdim edilmişti.

OMÜ, ara değerlendirme sürecini başarıyla tamamladı

OMÜ bu süreçte araştırma üniversitesi olma hedefi doğrultusunda üst yönetimin liderliğinde ve tüm birimlerinde kalite güvencesi çalışmalarına kesmeden devam etti. YÖKAK değerlendirme takımı tarafından 2023 yılı ara değerlendirme programı kapsamında 4-5 Eylül 2023 tarihlerinde saha ziyaretleri gerçekleştirildi. İncelemeler sonrasında YÖKAK, 16 Nisan 2024 tarihli kurul toplantısında aldığı kararla OMÜ’nün sahip olduğu akreditasyonun 31 Temmuz 2025 tarihine kadar 2 yıl süreyle uzatıldığını açıkladı.

Kurumsal Akreditasyon Belgesi Rektör Ünal’a takdim edildi

25-26 Nisan 2024 tarihlerinde yapılan 2024 YÖKAK Uluslararası Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Konferansı’nda ise, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’a Kurumsal Akreditasyon Belgesi takdim edildi.

Kaynak: iha