Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili ortak çalışma yapmak ve birlikte mücadele etmek üzere 19 sendika ve 2 federasyonun bir araya gelerek kurduğu Sosyal Hizmet Birlik ve Mücadele Platformu (SABİM)’nun ortak kararıyla 1-2 Ağustos’ta iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi.

Rize Devlet Hastanesinde yaşanan olay haklı olduğumuzu gösteriyor

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşları ile YÖK, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi, sağlık çalışanlarının mali haklarının insanca yaşanabilecek seviyeye çıkarılması, özlük haklarının genişletilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve atamalarda liyakate önem verilerek sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunun en üst seviyeye çıkartılması için iş bırakma kararı aldıklarını belirten Necip Taşkın; Rize, Fatsa, Bafra ve Ağrı Devlet Hastanelerindeki olayların sağlık çalışanlarının can güvenliğinin olmadığını gösterdiğini belirterek, sağlık çalışanlarının olumsuz koşullarda hizmet vermeye çalıştıklarını söyledi.

Memur ve memur emeklileri yoksullaştı

Yoksulluk sınırının haziran ayında 33.750 TL’ye çıktığını; en düşük memur maaşının 22 bin TL, pratisyen Hekim maaşının 30.450 ile yoksulluk sınırının altında kaldığına dikkat çeken Taşkın, en düşük memur maaşı ile büyükşehirlerde yaşamanın imkânsız hale geldiği günümüzde; devlet idaresinin enflasyon karşısında maaşı eriyen dar ve sabit gelirli memur ve memur emeklilerinin yoksullaştığını seyrettiğini söyleyerek şunları ifade etti:

“Memur ve memur emeklilerine yapılan maaş zammı yetersizdir. Büyükşehirlerde yaşayan bir memurun mevcut maaşıyla yüksek kirayı karşılaması imkânsız. Onlar için ev, araba vs. zaten lüks! Bu nedenle memur maaşlarının yoksulluk sınırının üstünde, emekliliğe yansıyacak şekilde tek kalemde verilmesinde ısrar ediyoruz.

Editör: GÜNCEL53 - Haber Merkezi