Memleket Partisi İl Başkanı Muhittin Bayrak küçük Esnafların Esnaf Kredi Kooperatifleri Aracılığıyla Hazine destekli Halkbank üzerinden  kullanmış olduğu kredilerin faizlerini daha önce hiç görülmemiş oranlara yükseltilmesini eleştirerek "Esnafa soğuk düş, bu Esnafa vurulmuş öldürücü son darbedir" Diyerek açıklamalarına şöyle devam etti. 

Çaykur Rizespor Yoluna İlhan Palut ile Devam Edecek Çaykur Rizespor Yoluna İlhan Palut ile Devam Edecek

Bayrak: Esnafımız zaten elektrik, su, kira giderleriyle boğuşurken kullanacağı ve kullanmış olduğu kredileri tarihte hiç görülmemiş şekilde büyük oranda yukarı güncellemek küçük esnafın omuzlarına kaldıramayacağı bir yük getirmiştir. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı aldığı kararla birlikte Halk Bankasından, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çekilen kredilerin faiz oranında kabul edilemez artış yapılmıştır. Eski çekilen ve halen borçlu olan esnafların da faizleri artması esnafımıza şok etkisi yapmıştır."Esnafa soğuk düş, bu Esnafa vurulmuş öldürücü son darbedir" Dedi.

"Güncellenen faiz oranları Şaka gibi"

Esnaf sanatkarlar kredi ve kefaletler Kooperatiflerden çekilen kredilerin ortalama %10 yukarı güncellemesi zaten zorda olan esnafımızın belini iyice bükmüştür. Bu artışla beraber Ekim 2023 ile Temmuz 2024 arasında%7,5 alınan faiz yüzde 17'ye çıkmış oldu. Bu faiz artışları ile kirada olan birçok esnafımızın kepenk kapatmasına neden olacaktır.Aşağıda paylaştığım faiz artışları şaka gibi inanılması zor,fakat bizler artık şaşırmıyoruz. Diyerek güncellenen faiz oranlarını paylaştı. 
Kredilerde 01/05/2024 geçerli olmak üzere;
℅7. 5 'den ℅17
℅8. 5'den ℅18
℅9. 5'den ℅21
℅12. 5'den ℅24
℅15'den ℅24
℅7. 5'den ℅25
℅20'den ℅26
℅22. 5'den ℅27
℅24'den ℅28
℅25'den ℅29

Editör: GÜNCEL53 - Haber Merkezi