Mersin’in merkez ilçesi Mezitli’de vatandaşlar, 30 Ağustos Zafer Bayramında birlik ve beraberliğini bir kez daha gösterdi.

Mezitli Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen ‘Zafer Yürüyüşü’ Akdeniz Mahallesi semt pazarı önünde başladı. Yürüyüşte uzun kuyruklar oluşturan Mezitlililer, dev Türk bayrağını yürüyüş boyunca taşıdı. Atatürk ve cumhuriyet sevdalısı gençler ise ellerinde meşaleler ve sis bombalarıyla yürüyüşü festival alanını çevirdi. Vatandaşlar da balkon ve pencerelerinden atılan slogan ve alkışlarla yürüyüşe eşlik etti. Yaşar Doğu Caddesi ve Zeytinli Cadde boyunca devam eden ’Zafer Yürüyüşü’, Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatroda, sevilen sanatçılarından Gökçe’nin konseriyle son buldu. Amfi Tiyatroyu dolduran binlerce kişi, Gökçe’nin birbirinden eşsiz şarkılarına gece boyunca eşlik etti. Öte yandan Fındıkpınarı yaylasında Şehit Polis Memuru Sedat Gezer anısına düzenlenen 30 Ağustos Zafer Kupasında şampiyon olan DavultepeSpor’un oyuncuları da kupalarıyla konsere gelerek, renkli görüntüler oluşturdu.

"Umut ve heyecanımızı yeniden yeşertelim"

Atatürk’ün, ’Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ sözleriyle konuşmasına başlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Mustafa Kemal Atatürk’ün; 1919’da Samsun’a çıktıktan hemen 3 yıl sonra 30 Ağustos günü söylediği ‘Ya istiklal ya ölüm’ sözleri çok önemlidir. Ya özgürlüğümüzü kazanacaktık ya da ölecektik. Biz özgürlüğümüzün mücadelesini verdik ve bu mücadelemiz sonuçlanarak cumhuriyet ilan edildi. Atatürk, kendisini bu millete adayan büyük bir liderdi. Onun izinden ve ışığından ayrılmamamız gerekiyor. Yılgınlığa kesinlikle yer vermemeliyiz. Atamız nasıl bir umut ve heyecan oluşturduysa Mezitli halkıda her platformda nasıl bu umut ve heyecanı yakaladıysa, aynı umut ve heyecanın tüm Türkiye’ye yayılması istiyoruz. Atamızın bir diğer önemli yönü de birlik ve beraberliği çok iyi sağlamasıydı. Mezitli halkının bu birlik ve beraberliği çok iyi bir şekilde oluşturduğunu düşünüyorum. Umarım ilerleyen zamanlarda bu birlik ve beraberlik tekrardan Türkiye’ye yayılacak, umut ve heyecan yeniden yeşerecektir" dedi.

Kaynak: iha