Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi çayda olgunlaşma sürecini hızlandırdı.Nisan ayında 36 dereceyi bulan sıcaklıklar sonucunda mayıs ayı ortalarında  başlayan çay sezonu bu yıl mayıs ayının ilk haftasına kaydı.

ÇAYKUR'un en geç gelecek hafta başında çay alımına başlaması beklenirken Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan 1. sürgünde rekolte kaybı olacağını söyledi. Erdoğan "Bu sene hava sıcaklıklarının 10 derece fazla olmasından dolayı yaş çay sezonu erken başlayacak. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan hava sıcaklıkları yaş çayın erken büyümesini sağladı. Hava sıcaklığının yaş çay üzerinde ki etkilerini göreceğiz. Ben çayın öz suyunda biraz azalma olacağını öngörüyorum. Tabi erken açılan çay sezonu neticesinde bu sene dördüncü sürgün çayı toplayabileceğimizi düşünüyorum.

Rize'de FETÖ Operasyonu: 4 Şahıs Yakalandı Rize'de FETÖ Operasyonu: 4 Şahıs Yakalandı

Birinci sürgünde yeterli yağışın olmayışından dolayı rekoltenin önceki yıllara göre daha düşük olacağını ve tarlada kademe oluşmadığından kısa sürelide olsa izdiham olabileceğini hatırlatmak isterim” dedi.

Mevsim Sasirtti Cayda Rekolte Tehlikes

Editör: Arzu ERBAŞ