Kastamonu Üniversitesi, nitelikli yayınlarla ulusal ve uluslararası alanda başarı grafiğini Q1 ve Q2 dergilerde 2023 yılında yüzde 72,9 kabul oranına ulaştı.

Kastamonu Üniversitesi, kademeli yükselişi ile ulusal ve uluslararası alanda adından söz ettirmeyi başardı. Akademisyenlerin yaptığı nitelikli yayınlar ile Kastamonu Üniversitesi, Q1 ve Q2 dergilerde 2023 yılında yüzde 72,9 kabul oranına ulaştı.

Akademik çalışmaların sergilenmesi için önemli bir unsur olan bilimsel dergilerin Q değerleri, dergilerin kendi grubunda ve etki faktörüne bağlı sıralamasını belirleyen analitik bir araç olarak değerlendiriliyor. Q değerleri, akademisyenlerin dergi seçiminde de yol gösterici olmakla birlikte çalışmanın niteliği ve kalitesini de belirliyor.

Bilim çalışmalarında kaliteyi her yıl arttıran Kastamonu Üniversitesi’nin Q1ve Q2 sıralamasında bulunan dergilerde yer alma oranı yıldan yıla arttı. Kastamonu Üniversitesi’nin, SCOPUS verilerine göre Q1+Q2 dergilere kabul oranları 2019’da yüzde 58,2 iken 2020’de bu oran yüzde 62,0’a yükseldi. 2021 yılında Kastamonu Üniversitesi, başarı grafiğini yükselterek kabul oranını yüzde 70,2’ye çıkarırken, 2022 yılında ise bu oran yüzde 69,7 olarak belirendi. 2023 yılı verilerine göre Kastamonu Üniversitesi, 4 yılın sonunda başarı grafiğinde zirveye ulaşarak Q1+Q2 dergilere kabul oranını yüzde 72,9’a çıkardı. Elde ettiği başarılar ile seçkin üniversiteler arasında olma başarısını gösteren Kastamonu Üniversitesi, 2000 sonrasında kurulan ve ulusal ve uluslararası alanda adından söz ettiren genç üniversiteler arasında gösteriliyor.

Özgün çalışmaları ile gerek bölgesel gerekse ülke kalkınmasına önemli katkılar sunan Kastamonu Üniversitesi’nde 2019 yılında Q1’de yayınlanan yayın sayısı 63 iken bu sayı 2020 yılında 80’e yükseldi. Pandemi nedeniyle dünyada akademik çalışmaların sayısı ve içeriği değişirken Kastamonu Üniversitesi, 2021 yılında 117 adet Q1 yayın çıkardı ve pandemi sonunda 2022 yılında ise bu sayı 140’a yükseldi. 2023 yılında akademisyenlere ait 201 çalışma Q1 dergide yer almayı başardı.

Akademisyenlerin son dört yılda Q2 dergilerde yaptığı yayınlar da dikkat çekiyor. Kastamonu Üniversitesi’nin, 2019 yılında 76 makalesi Q2 dergilerde yayınlanırken 2020 yılında bu sayı 101’e çıktı. 2021 yılında akademisyenlerin 83 çalışması Q2 dergilerde yer alırken 2022 yılında bu sayı 145’e yükseldi. 2023 yılında ise Kastamonu Üniversitesi’nin 169 makalesi Q2 dergilerde yayınlandı.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Q1 ve Q2 gibi nitelikli yayın sayısının arttırmanın gururu ve sevincini yaşadıklarını belirterek, Kastamonu Üniversitesi’nin akademik camiadaki başarılarına yeni başarılar eklemeye devam ettiğini ifade etti. Rektör Topal, bilimsel yayın sayısı ve kalitesi ile ulusal ve uluslararası platformlardaki başarılarını üst seviyeye çıkardıklarını söyleyerek, çıtayı daha yükseğe taşımak için çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Hem ulusal hem de uluslararası başarıların elde edilmesinde her türlü desteği sağlayan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile YÖK üyelerine teşekkürlerini ileten Rektör Topal, bu desteğin Kastamonu Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası alanda tanınmasına büyük katkı sağladığının altını çizerek, “Her geçen yıl gözle görülür bir yükseliş sergileyen üniversitemizin başarı grafiğini yükseltmeye katkı sunan ve emek veren değerli çalışma arkadaşlarımızı ve çalışmalara destek veren tüm akademisyenlerimizi tebrik ediyor, başarılarımızın katlanarak devam etmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha