Yükselen enflasyon çay işçisi ücretlerine de yansıdı. Telaffuz edilen fiyatlar bu yıl üreticiyi zorlayacak gibi görünüyor.

Çayda 2024 yılı sürgün kampanyası başlamak üzere. Müstahsil tarlalarda temizlik ve gübreleme çalışmalarını tamamladı, bahçeleri kampanyaya hazırladı. Müstahsilin işçi ile pazarlıkları ise devam ediyor. Çay üreticisi sosyal medyada yer alan işçi-müstahsil platformları ve sahada aracılık yapan simsarlar üzerinden işçi bulmaya çalışıyor.

İlhan Palut 'Dışarıdan Baktığımızda 0-0 çok Keyifli Gözükmese de Aslında İkinci Yarı Keyifli Bir Maçtı' İlhan Palut 'Dışarıdan Baktığımızda 0-0 çok Keyifli Gözükmese de Aslında İkinci Yarı Keyifli Bir Maçtı'

Geçen yıl resmi kaynaklar tarafından çay işçi yevmiyesi 600 TL, ton başı ise 2 bin TL olarak tavsiye edilmesine rağmen bahçelerde günlük yevmiye 800 ile 1000 lira arasında uygulanmıştı. Bu yıl ise yüksek enflasyon gerekçe gösterilerek  başta piyasayı yükseltmeye çalışan arabulucular olmak üzere işçiler tarafından fiyatlar geçen yılın rakamlarının çok üzerinde telaffuz ediliyor. Pazarlıklar günlük yevmiyede 1.500 ile 2.000 arasında değişirken, ton başına istenen fiyat ise 5-6 bin arasında yapılıyor.

ÇAY TOPLAMA İŞÇİSİ YAŞ ÇAY FİYATINI BEKLİYOR

Çay toplamada yevmiye pazarlıkları sürerken bu yıl da farklı illerden yerli İşçiler yanı sıra  Gürcü, Afgan, Suriyeli ve Senegal gibi ülkelerden gelecek olan işçilerin aracıları net işçilik fiyatını belirlemek için 2024 yılı yaş çay fiyatının açıklanmasını bekliyor.

TAVSİYE ÜCRET AÇIKLANMAZSA FİYATLAR YÜKSELECEK

Çayı toplayacak işçiler için resmi kaynaklar tarafından tavsiye niteliğinde paylaşılan fiyatın geçen yıl olduğu gibi gecikmesi durumunda piyasada işçi bedelinin daha fazla artma riski bulunuyor. Çay müstahsili tavsiye fiyatların bir an önce açıklanmasını istiyor

YEVMİYEYİ KÖY HEYETİ BELİRLESİN ÖNERİSİ

Çay müstahsili çay işçiliği fiyatının adil, eşit kazanımlı olması, fırsatçılığın önüne geçilmesi ve müstahsilin işinin kolaylaşması için yevmiye fiyatının muhtar başkanlığında  toplanacak olan köy heyetleri tarafından belirlenmesini bu fiyatın ise yevmiye, yol ve yemek ücreti olmak üzere toplu olarak belirlenmesini istiyor.

Kaynak: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU