Erzurum halk oyunlarının vazgeçilmezi olan hançer barı İstanbul Dans Günleri’nde sergilenecek.

Dünya Dans Günü kapsamında İBB Kültür tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Dans Günleri’nde Erzurum’un yöresel halk oyununun önemli bir parçası olan hançer barı performansı sergilenecek.

Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında finalistler açıklandı Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında finalistler açıklandı

İBB Kültür’ün, 29 Nisan Dünya Dans Günü kapsamında düzenlediği Uluslararası İstanbul Dans Günleri, 22 Nisan - 2 Mayıs 2024 tarihleri arasında flamenkodan sokak dansına, baleden sirtakiye farklı dans türlerinin önemli temsilcilerini İstanbul’da ağırlıyor. Bu çerçevede festivalde Suat Kılınboz ve Sahit Göktaş, hançer barı oynayacak.

Erzurum halk oyunlarının önemli bir ismi olan Suat Kılınboz, Erzurum kültür hayatının vazgeçilmezlerinden birisi olan hançer barını böylesi önemli bir organizasyonda sergileyecek olmalarının kendilerini de heyecanlandırdığını ifade ederek, “Cemal Reşit Rey Konser Salonunda "Uluslararası İstanbul Dans Günleri" kapsamında, 2 Mayıs 2024 Saat 20.00’da İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda Hançer Bar’ını icra etmek için davet edildim. Nasipse, Milli Kıyafetimizi 22 yıl sonra tekrar giymenin gururunu yaşayacağım programda Sahit Göktaş ile performans sergileyeceğiz. Programı izlemek isteyenler "İstanbul Senin" uygulamasından bilet temin edebilirler.” dedi.

Kaynak: iha