Instagram alışverişi, doğrudan profilinizden ilgi çekici bir alışveriş deneyimi oluşturmanıza olanak tanıyor. Her gün milyonlarca Instagram kullanıcısı, sevdikleri şeyleri satın almak için akışlarını keşfediyor. Ürünlerinizi daha fazla göze çarpmaya hazır mısınız? Üstelik Instagram mağazanızı açmanın ücretsiz ve başlaması oldukça kolay.

Instagram’dan satışı yapmak için hazırlık aşaması

Instagram’da bir şeyler satmayı öğrenmek ilk başta göz korkutucu görünebilir. Ancak bunun oldukça basit olduğunu göstereceğiz. İşte Instagram mağazasında nasıl satış yapılacağına ilişkin 8 adımlık bir plan:

Doğru nişi bulun

Instagram’daki niş pazarınızı anlamak, sizi hedef tüketicinizin zihnine sokuyor. İsteklerini ve ihtiyaçlarını ve ürün veya hizmetinizin onlara nasıl hitap ettiğini keşfedeceksiniz.

Bir Instagram işletme profili edinin

Artık niş alanınızı bildiğinize ve iyi bir takipçi kitlesine sahip olduğunuza göre, hesabınızı bir Instagram işletme profiline dönüştürmenin zamanı geldi. Instagram Business hesapları, ürün veya hizmet satan markalar veya şirketler için başvurulacak seçenekler arasında yer alıyor. Bir işletme hesabına geçmek için tek yapmanız gereken Ayarlar, Hesap’a gidip Hesap türünü değiştir’e dokunmak .

Bir Instagram mağazası kurun

  • Ayarları seçin ve Oluşturucu’ya dokunun , buradan Instagram Alışverişi Ayarla’ya tıklayın
  • Kataloğunuzu bağlayın veya bir ortak kullanın
  • Web sitenizi girin (Instagram’ın doğrulaması gerekecek)
  • Ödeme seçeneğinizi ayarlayın
  • Satış kanallarını seçin
  • En az bir kataloğa ürün ekleyin
  • İyi göründüğünden emin olmak için mağazanızı önizleyin

Alışveriş için gönderiler oluşturabilirsiniz

Alışveriş için gönderiler oluşturarak kullanıcı dikkatini çekebilirsiniz. Böylelikle etiketler, kullanıcılara fiyatı, ürün adını gösteriyor. Ürünü sepetlerine eklemelerine veya satın almak için web sitenize gitmelerine olanak tanıyor.

Düzenli gönderiler de oluşturun

Alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturmak için yapmanız gereken tek şey, ya yepyeni bir gönderi oluşturmak ya da mevcut bir gönderiyi etiketlerle güncellemek.

Instagram Checkout’u kullanın

Instagram kısa bir süre önce mağaza sahipleri için Instagram checkout adlı yeni bir özelliği kullanıma sundu. Şu anda yalnızca ABD’deki mağaza sahipleri bu özelliğe sahip ancak Instagram daha sonra daha fazla ülkeye yayılmayı planlıyor. Instagram ödeme özelliği ile müşterileriniz, uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan sevdikleri ürünleri satın alabilirler.

Editör: Oguz BAL