Nevşehir’de sağanak sele yol açtı Nevşehir’de sağanak sele yol açtı

Kapadokya Üniversitesi’nin eylem planı ile danışmanlık desteği verdiği, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın 2023 yılı Kırsal Kalkınma ve Turizm Teknik Destek Programı çerçevesinde desteklenen ’Hürmetçi Sazlığını Turizme Kazandırma Eylem Planı’ projesi çalıştay toplantısı, Hacılar Kaymakamlığı ev sahipliğinde Arena Binicilik Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Hacılar Kaymakamı Burak Dertlioğlu’nun başkanlığını yaptığı toplantıya; Kapadokya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bilgehan Gülcan, Doç. Dr. Üyesi Leila Akbarishahabi, GZTF Analisti Sinan Baran Bayar, Ornitolog İlker Özbahar ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililer katıldı. Toplantıda, Prof. Dr. Bilgehan Gülcan; “Hürmetçi Sazlığını Turizme Kazandırma Eylem Planı Danışmanlığı’ ile ilgili, Doç. Dr. Leila Akbarishahabi ’Alan Tanıtımı’ ile ilgili, Ornitolog İlker Özbahar ise ’Kuş Gözlem Turizmi’ ile ilgili detay bilgileri paylaştığı birer sunum gerçekleştirdi. Kayseri’nin güney batısında bulunan ve ulusal öneme sahip sulak alan olan Hürmetçi Sazlığı, sazlıklar ve ıslak çayırlar gibi zengin ekosistemleri barındırıyor. Asya ve Avrupa kuş göç yollarının üzerinde önemli bir konuma sahip olan Hürmetçi Sazlığını, bölgenin doğal yaşam özelliklerinden dolayı da her yıl birçok yerli ve yabancı kuş ve kelebek gözlemcisi, bilim adamı ve doğasever ziyaret ediyor. Kapadokya ve Erciyes gibi popüler turistik destinasyonlara yakınlığıyla dikkat çeken sazlık, Kapadokya Üniversitesinin danışmanlık desteğiyle sürdürülebilir turizm standartlarına uygun bir şekilde bölge ekonomisine kazandırılacak.

Kapadokya Üniversitesi’nin sağladığı danışmanlık desteğiyle hazırlanan eylem planı, sazlığın doğal güzelliklerini koruyarak turizme açılmasını hedefliyor. TR72 Bölgesi için önemli bir turizm potansiyeli olarak görülen Hürmetçi Sazlığı’nın, bölge ekonomisine entegrasyonu için yapılan eylem planının Proje Yürütücülüğünü Doç. Dr. Halil Burak Sakal yapıyor.

Kaynak: iha