Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİSBF) tarafından İsrail’in Filistin’e yönelik yapmakta olduğu insanlık dışı saldırılara ve zulme dikkat çekmek, Filistin’e nasıl destek olunması gerektiğini tartışmak amacıyla düzenlenen “Filistin Meselesi” konulu panellerin ikincisi gerçekleştirildi.

İİSBF Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Keser’in moderatörlüğünde; HKÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden Prof. Dr. Ercan Seyhan, Doç. Dr. Murat Aslan, Dr. Öğr. Üyesi Pelin Aliyev ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ) İslami İlimler Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Adnan Akalın’ın konuşmacı olarak yer aldığı panele, HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gül Rengin Küçükerdoğan, İİSBF Dekanı Prof. Dr. Hanifi Aslan, öğrenciler ve akademisyenler katıldı.

Panelde Doç. Dr. Ahmet Keser, İsrail’in Filistin halkına yönelik son dönemde gerçekleştirdiği insanlık dışı saldırılar ve insan hakları ihlallerini detaylı bir şekilde anlatırken, Doç. Dr. Murat Aslan ise İsrail ve Filistin’in askeri ve siyasi yapılanmaları ile bölgedeki genel güvenlik durumuna odaklanarak, konunun uluslararası siyasi boyutuna ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu.

Dr. Öğr. Üyesi Pelin Aliyev, milyonlarca Filistinlinin yerinden edildiğini vurgulayarak, bu insanlık dışı durumun sona erdirilmesi için ivedilikle somut adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Ercan Seyhan ise İsrail’in kullanmış olduğu patlayıcı ve etkileri hakkında teknik analiz yaparak, patlayıcıların şiddeti ve potansiyel tehlikeleri üzerine dikkat çekti.

Gaziantep Büyükşehir, tarımsal üretime desteğini sürdürüyor Gaziantep Büyükşehir, tarımsal üretime desteğini sürdürüyor

Dr. Öğr. Üyesi Adnan Akalın da konunun teolojik arka planını kapsamlı bir analiz ile değerlendirdi.