GÜMÜŞHANE (İHA) – Gümüşhane’nin Yeşilyurt köyünde maden araması yapan firma yetkililerinin, köyün tek içme suyu kaynağı yakınında yapılan sondaja tepki gösteren köy sakinlerine yönelik ‘haydut’ ve ‘eşkıya’ ithamları yapılan geniş katılımlı basın açıklamasıyla kınandı.

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Yeşilyurt köyü sakinlerinin köylerinde yapılan maden arama çalışmalarının köyün tek su kaynağına zarar verdiğini söyleyerek başlattığı mücadele sürerken, maden firması yetkililerinin köy sakinlere yönelik ‘haydut’ ve ‘eşkıya’ ithamları geniş katılımlı basın açıklamasıyla kınandı. Yeşilyurt köyünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı. Vatandaşların ‘Yeşilyurt, susuz yurt olmasın’, ‘Bu işin suyu çıktı’ yazılı pankartlarla katıldığı basın açıklamasında kalabalık adına konuşma gerçekleştiren Baro Başkanı Metin Aslan, köylülere yönelik ithamları kabul etmediklerini belirterek olayı kınadı.

“Köy halkının tek içme suyu kaynağının yakınında sondaj yapılıyor”

Köyün tek içme suyu kaynağı yakınında yapılan çalışmanın kabul edilemez olduğunu söyleyen Gümüşhane Baro Başkanı Av. Metin Aslan, “Öncelikle bu yapılan hakaretleri kabul etmediğimizi ve bunlardan dolayı suç duyurusunda bulunduğumuzu beyan etmek istiyorum. Sondaj çalışmaları ile ilgili de basın bildirisinde çok açık bir şekilde dile getirdim ki bir il düşünün coğrafi sınırlarının yüzde 93’ü maden firmalarını ruhsatlandırılmış. Geri kalan yüzde 7 neresi çok merak ediyorum açıkçası. Maden firmalarına yüzde 93’ünde arama yapabilirsiniz denilen yerlerde acaba neler var, mezarlılarımız, yollarımız, yaylalarımız var mı bunu araştırmak gerekir. Tabii ki madenlere toptan karşı değiliz ama çevreye ve insana duyarlı bir çalışma yapılması gerekir. Maalesef ki Yeşilyurt köyümüzde bunun zerresi gösterilmemiştir. Köy halkının kullandığı tek içme ve sulama suyu kaynağının hemen yakınında sondaj çalışması yapmak suretiyle suyun mecrasının kaybolmasına veya değişmesine sebep olacak çalışmalara köylü karşı çıkıyor. Bu karşı çıkmasının karşılığında maalesef ‘haydut’ yakıştırmasıyla karşı karşıya kalıyor. Biz bunu kabul etmediğimizi basın açıklamamızla da dile getirdik” dedi.

“Firma yetkilileri köylülerimize ‘haydut’ ve ‘eşkıya’ diyor”

Firmanın çevreye duyarlı bir şekilde hareket etmediğini ifade eden Gümüşhane Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Ercan Çimen, “Doğaya ve çevreye duyarlı olmamız lazım. Burada yapılanları görüyoruz, doğaya ve çevreye duyarlı olunmuyor. Bu şahıslar bir de haddini aşarak bizim hemşehrilerimize haydut ve eşkıya diyorlar. Asıl siz eşkıyalık yapıyorsunuz, siz bizim topraklarımıza gelip burada yaşayan insanlara bana göre zulmediyorsunuz. Burada Yeşilyurt köyü veya Gümüşhane’nin herhangi bir noktasında böyle bir durum olduğunda her şeyin teferruat olduğunu gösterdik” diye konuştu.

“Burada siyaset üstü bir tavır var”

Gümüşhanelilerin siyaset üstü bir şekilde taşına ve toprağına sahip çıkması gerektiğinin altını çizen İYİ Parti Gümüşhane Belediye Başkan Adayı Ali Ateş, “Burada siyaset üstü bir olay var. Bizler Gümüşhaneli olarak taşımıza, toprağımıza hep beraber sahip çıkmak zorundayız. Ayrılırsak, ayrı düşersek bizi tek tek yerler. Valimiz Alper Tanrısever’in gösterdiği hassasiyeti siyasilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarının göstermesini bekliyorum. Hep beraber bu yanlışa karşı çıkacağız. Biz madenlere karşı değiliz ama bunu bizim suyumuzun gözesine yaparsan biz buna karşı çıkarız” ifadelerini kullandı.

“Firma kimseyi dikkate almadan çalışmalarını sürdürüyor”

Tepkinin sebebinin sadece çevre ve su hassasiyeti olduğunu aktaran Yeşilyurt Köyü Muhtarı Yavuz Metintaş, “Köyümüzün içilebilir su kaynakları ile ilgili hassasiyetleri var. Bununla ilgili firma ile sıkıntılar yaşıyoruz. Su kaynaklarımızın kirletilmesine karşı çıktık onlar ise bildiklerini yapmaya çalıştılar. Köylümüzün burada yaşam kaynağı bu su, bizim başka bir alternatifimiz yok. Bu konuda valimiz, vekillerimiz, siyasi partiler bize destek çıkıyor ama firma tarafından bunlar dikkate alınmadı, köylüye ‘haydut’ dediler, kurumlarımıza, valimize değişik ithamlarda bulundular” dedi.

Kaynak: iha