Gemi Kazasında Hayatını Kaybeden Metin Usta’nın 2o Yıl Önceki Gemi Kazasında Kurtulan 2 Kişiden 1’i Olduğu Öğrenildi Gemi Kazasında Hayatını Kaybeden Metin Usta’nın 2o Yıl Önceki Gemi Kazasında Kurtulan 2 Kişiden 1’i Olduğu Öğrenildi

Giresun’un Alucra ilçesinde 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Çakrak Kilisesi, Giresun İl Özel İdaresi tarafından aslına uygun şekilde restore ediliyor.

Restorasyon çalışmalarının ilk etabı tamamlanan Rum Ortodoks kilisesi; Giresun’a 90, Alucra ilçesine ise 47 kilometre uzaklıkta bin 500 rakımda Giresun’u İç Anadolu’ya bağlayan yol güzergahında Islahat Fermanı’nın ilanından sonra bölgeye yapılan 4 kiliseden biri olarak biliniyor.

Giresun İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada, “Alucra’ya bağlı Çakrak köyündeki Çakrak Kilisesi’nin turizme kazandırılması projesinde restorasyon çalışmalarının 1. etabı tamamlandı. İdaremiz ilk etap restorasyon çalışmalarını aslına uygun olarak titizlikle tamamladı. Yenileme çalışmalarında, taşıyıcı kemer ve kolonları onarıldı, duvarları ve iç mekânında önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Bunun dışında zaman içerisinde tahrip edilmiş köşe ve duvar taşlarının eksikleri tamamlandı. Yapılan restorasyon çalışmalarıyla beraber, kiliseye ait zemin döşemesi, sütunlar, sütun başlık ve kaideleri, metal ve benzeri mimari kalıntılar açığa çıkarıldı. Etap-2 için çalışmalar yeni sezon ile devam ettirilecektir. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında turizmin önemli bir değeri olacağına inanıyoruz” denildi.