Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sibel Atağ, genital estetik olarak adlandırılan işlemlerin çoğunun yalnızca görsel nedenler ile değil genel sağlık ve cinsel sağlık açısından bir ihtiyaç sonucu yapıldığını söyledi.

Kadınların kendilerini yaşamlarının her dönemlerinde güzel ve iyi hissetmek istediklerini hatırlatan Medline Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sibel Atağ, genital estetiğin, kadınlardaki estetik kaygıları düzeltmenin yanı sıra hastanın cinsel fonksiyonlarını ve yaşam kalitesini de artırdığını kaydederek, konu hakkında bilgiler verdi.

Yaşam kalitesini düşürüyor

Kimi estetik işlem ya da ameliyatların sadece görsel kaygılar ile yapıldığını fakat genital estetik olarak adlandırılan işlemlerin çoğunun yalnızca görsel nedenler ile değil genel sağlık ve cinsel sağlık açısından bir ihtiyaç sonucu yapıldığını kaydeden Dr. Sibel Atağ, “Her kadının genital bölge olarak adlandırdığımız; içi dudak, dış dudak, klitoris, perine ve vajina denilen yapıları kendine özgüdür. Şekil, renk, asimetri ve büyüklük açısından farklılıklar gösterir” diyerek bazı farklılıklar için ise hiçbir işleme gerek duyulmadığını söylüyor.

Adana’da buğday hasadı başladı, verim yüzleri güldürdü Adana’da buğday hasadı başladı, verim yüzleri güldürdü

Sorunlar ertelenmemeli

Bazen yapılması gerekli işlemlerin ertelenmesinin ya da hiç yapılmamasının hastanın hayat kalitesini ciddi anlamda bozabildiğini ifade eden Atağ, bu tarz yakınmaları olan hastaların öncelikle bir uzmana başvurarak şikayetleri artmadan erken dönemde tedavi olmalarını önererek başlıca genital estetik işlemleri şu şekilde sıraladı:

İç dudak estetiği (Labioplasti)

Bazı iç dudaklar asimetrik, aşırı uzun, aşırı büyük olabilir. Bu durumda hastaların dar kıyafet giymesi görsel sorunlar oluşturmakla beraber cinsel beraberlik sırasında ağrı oluşturur. Ayrıca hastalarda idrara çıkma problemi de oluşturabilir. Bu gibi durumlarda hastayı sorunundan kurtarmak için küçük bir cerrahi müdahale yeterli olabilmektedir.

Dış dudak estetiği

Bazı hastalarda dış dudaklarda çöküklük ve küçülme görülebilir. Bu durum hem görüntü olarak rahatsızlık oluşturur hemde iç dudakların dışardan kavranmasına engel olur. Ayrıca enfeksiyon ve ağrıya da yol açabilir. Böyle hastalarda, hem hastanın kendi vücüdundan alınan yağ ile hem de hazır hyalüronik asit dolgular yardımıyla kısa sürede ciddi faydalar sağlayan işlemlerin yapılması mümkündür.

Vajina daraltma (Vajinoplasti)

Vajinada bolluk hissetme hem hasta hem de hastanın eşi tarafından cinsel ilişki sırasında kavrama problemi oluşturur. Ayrıca hastada ilişki sırasında gaz çıkarma benzeri bir sesi olur. Bu durum ise özgüven ve kaygıya sebep olurken cinsel problemlerin de başlamasına kapı aralar. Birkaç tip vajina daraltma yöntemi mevcuttur. Bu işlemler sayesinde hastanın kısa sürede çözüme kavuşması sağlanır.

Sistorektosel ameliyatları

Eğer vajinada ele gelen şişlik ya da et parçası varsa hastada sistorektosel olarak adlandırılan mesane ve bağırsak sarkması sorununun olması muhtemeldir. Söz konusu durum tedavi edilmez ise cinsel ilişkide ağrı, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve idrar kaçırma gibi şikayetler gelişerek hayat kalitesinde bozulmalar yaşayabilir.

Diğer işlemler

İdrar kaçırma şikayeti olan hastalarda idrar kaçırmanın tipine göre cerrahi müdahale ile sorunun tedavisi sağlanabilir. Hastanın daha önce yaptığı normal doğum ya da doğumlar sonucu meydana gelen yırtılmalar ve sarkmalar perine estetiği ile düzeltilebilir. Genital bölge kararmaları da lazer veya peeling uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Cinsel ilişkide haz problemi yaşayan hastalara ise hastane ortamında G-Shot ya da O-Shot uygulamaları yapılabilir.

Kaynak: iha