Zonguldak'ta dün yaşanan kuvvetli fırtına ve yağışın ardından mendireğe çarparak batan Kafkametler adlı kuru yük gemisindeki mürettebatlardan olduğu tespit edilen Metin Usta’nın cansız bedenine ulaşıldı. Karadeniz Ereğli ilçesinden İzmir'e kuru yük taşıdığı sırada fırtına ve şiddetli rüzgar nedeniyle Kafkametler isimli yük gemisi batmış, 12 mürettebatıyla da iletişim kesilmişti.

Olayın ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD, jandarma, itfaiye ve dalgıçların da yer aldığı çok sayıda ekip bölgede çalışma başlattı.

10 milyon liralık nakliye dolandırıcılığı: 4 tutuklama 10 milyon liralık nakliye dolandırıcılığı: 4 tutuklama

Batan gemideki denizcileri arama kurtarma çalışmaları devam ederken Ereğli sahilinde 12 mürettebattan biri olduğu belirlenen 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Gemide aşçı olarak çalışan 62 yaşındaki Metin Usta’ya ait olduğu belirlenirken, Giresun’daki yakınları ise yasa boğuldu.

20 yıl önceki gemi kazasında kurtulan 2 kişiden 1'i olmuştu

Zonguldak’taki gemi kazasında hayatını kaybeden Metin Usta’nın daha önce de bir gemi kazası geçirdiğini anlatan eniştesi Akif Him, “Hayatını aşçı olarak kazanan ve uzun yıllardır gemilerde çalışan kaynım Metin Usta bundan 20 yıl önce de bir gemi kazası geçirmiş kurtulan 2 kişiden biri olmuştu. Yaklaşık 20 yıl kadar önce çalıştığı gemiye Çanakkale Boğazında bir Rus gemisi çarpmıştı. Bu gemi kazasında kurtulan 2 kişi olmuş birisi Metin Usta olmuştu. Ancak bu defa bizi çok üzdü. 1988 yılından beri gemilerde çalışmış ve emekli olmuştu.Buna rağmen yine de gemilerde çalışmaya gidiyordu tek isteği Görele’nin Sağlık köyündeki baba yerine bir ev yapmak istemişti. Evliydi 3 çocuğu ve 1 torunu vardı” dedi.