Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) öğrenim gören uluslararası öğrenciler düzenlenen iftar programında bir araya geldi.

Gaziantep Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi (TDP) tarafından yürütülen ve Hollanda Dış İşleri Bakanlığı finansman desteği ile yürütülmekte olan proje kapsamında öğrenim gören ve burs projesinden yararlanan uluslararası öğrenciler için iftar programı düzenlendi.

GAÜN Seyirtepe Tesislerinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık, GAÜN Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi’nin misyon ve hedeflerinden bahsederek, merkezin öğrencileri ve toplumu buluşturma noktasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık yaptığı konuşmada, “Sanayileşmenin, kentleşmenin ve modernleşmenin getirdiği sorunlar çerçevesinde öğrencilerimizin geleneksel değerlerini unutmadan iyiliği, saygıyı, sevgiyi hedef ve amaç edinen birer birey olarak topluma yaklaştırmaya çalışıyoruz. Hz. Muhammed Aleyhisselam’ın, ‘Şüphesiz insanların en faziletlisi insanlara faydalı olandır’ ilkesinden hareket ederek, her birimiz toplumun bir ferdine yaklaşarak onun sorunlarını, sıkıntıları çözme noktasında onlarla hemdem olmaya çalışıyoruz. Bu bir Müslümanın ve insanın en büyük hedeflerinden biri olmalı” dedi.

Prof. Dr. Sarıbıyık konuşmasının son kısmında, “Üniversitemizde eğitim gören uluslararası öğrencileri biz yabancı statüsünde görmüyoruz onlar üniversite olarak misafirlerimizdir. Birlikte yaşama noktasında insani değerleri ön plana çıkararak, aidiyet duygusu, kardeşlik, sevgiyi ve iyiliği ön plana çıkarak birlikte güzel hedeflere ilerlemeyi umuyorum. Yeryüzünde yeniden iyiliğin yeşermesi için yeniden insanlığın kurtuluşu için yeniden barışın ve huzurun gerçekleşmesi noktasında çaba sarf etmemiz gerekiyor onun için bizim gençler, insanlar ve Müslümanlar olarak çok çalışmamız lazım. Önce kendimize sonra ailemize sonra milletimize sonra da aidiyet duyduğumuz tüm kutsal değerlere borcumuzu ödemek adına çaba ve gayret sarf etmek bizim bir insan ve Müslüman olarak temel hedefimiz olmalıdır” ifadelerini kullandı.

GAÜN Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi Koordinatörü Öğr. Gör. Simge Akbaş ise çok sayıda ve farklı alanlarda projeler ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini ifade ederek, önümüzdeki dönemde GAÜN GÜSEM işbirliğinde Akademik Türkçe Yazma Kursu, İleri Türkçe Dilbilgisi, İngilizce Konuşma Kurslarının açılacağını belirtti.

İftar programına GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sarıbıyık, GAÜN İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Hasırcı, GAÜN Afrin Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Çınar, GÜSEM Müdürü Prof. Dr. İbrahim Giritlioğlu ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaynak: iha