DÜZCE(İHA) – Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen ve Matematik Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Erten, günümüzün en büyük sorunlarından birisinin temiz su kaynağına erişim olduğunu söyledi.

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “Çevre Dostu Birey Olmak mı? Yeni Bir Gezegen Bulmak mı?” adlı program gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda programın davetli konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen ve Matematik Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Erten “Çevre Dostu Birey Olmak mı? Yeni Bir Gezegen Bulmak mı?” başlıklı bir konferans gerçekleştirdi.

Dünya ve ekosistem hakkında bilgiler paylaşan Sinan Erten, günümüzün en büyük sorunlarından birisinin temiz su kaynağına erişim olduğunu belirterek, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında da temiz su ve su israfının önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

Suyun hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu ve onu korumanın da bir o kadar daha önemli olduğunu vurgulayan Erten, “Yıllar önce temiz suya ulaşım daha kolaydı, sularımız içilebilir seviyedeydi ama geldiğimiz noktada sularımızın çoğu kirlenmiş durumdadır. Artık yeraltı sularımızı içemiyoruz. Bunun en büyük sebebi ise tarımda kullanılan pestisitler yani tarım ilaçlarıdır” şeklinde konuştu.

Ateş savaşçıları 328 yangın, 38 kazaya müdahale etti Ateş savaşçıları 328 yangın, 38 kazaya müdahale etti

Çevre sorunlarının din, dil ve ırk ayrımı yapmadığını dile getiren Erten, “Çevre sorunu herkesi etkiler. Genç, yaşlı, çocuk demez, eğer dünyanın herhangi bir yerinde çevre sorunu varsa, o tüm dünyayı etkiler. Yani çevre sorunu küresel bir sorundur ve küresel ölçekte mücadele edilmesi gerekir. Çevre sorunlarını ortadan kaldırmak bir seçenek olmamalı bu bir zorunluluktur. Bu bizim olmazsa olmaz görevlerimiz arasındadı” ifadelerini kullandı.

Herkesi çevre dostu olmaya davet eden Prof. Dr. Sinan Erten’e, konferansın sonunda Doç. Dr. Fahriye Hayırsever tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Kaynak: iha