Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Teknofest takımları, bu yıl ikinci kez düzenlenen festivaldeki yarışmalar için Ankara’daki festival alanında yerini aldı.

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan ve Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla gerçekleştirilen Teknofest’in Cumhuriyetimizin 100. yılında düzenlenen ikinci etkinliği, Ankara Etimesgut Havalimanı’nda 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda düzenlenen törenle başladı. DPÜ’nün akademik paydaş sıfatıyla katıldığı Teknofest Ankara’da DPÜ’yü 7 akademisyen ve 22 öğrenci temsil ediyor.

İstanbul’da bu yılın Nisan-Mayıs döneminde düzenlenen Teknofest 2023’ün İnsansız Hava Aracı (İHA) şampiyonu Karanda ile Efficiency Challenge İvmelenme kategorisi şampiyonu Duscart, Teknofest Ankara’da şampiyon unvanlarını korumak için yarışacaklar. Aynı yarışlardaki finalist takımlardan Yaztem RothDevelopers ise yaptığı hazırlıkların ardından iddiasını büyüterek Ankara’daki yarışlarda DPÜ’ye bir şampiyonluk daha getirmek için çaba gösterecek. Aynı zamanda DPÜ Teknofest Topluluğu sosyal medya ekibi de, standa gelen ziyaretçilere ödüllü bilgi yarışması ve ödüllü oyunlar düzenleyip hediyeler dağıtarak konukların ilgisini öğrenciler ve üniversite üzerinde tutuyor.

“DPÜ adı başarılarla anılan güçlü bir üniversitedir”

DPÜ’nün adı başarılarla anılan güçlü bir üniversite olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, "Üniversiteler bilim ve teknoloji yuvalarıdır. Bugünün güçlü üniversiteleri bilim ve teknolojiyi sadece akademisyeniyle değil, öğrencisiyle de üreten, ürettiği teknolojileri başarılarla tescilleyen üniversitelerdir. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bilim ve teknolojide ne kadar güçlü olduğunu Teknofest’te elde ettiği şampiyonluklarla, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu ile birlikte yürüttüğü yüzlerce projeyle ve TÜBA’dan kazandığı ödüllerle defalarca kanıtlamış bir kurumdur. Üniversitemizi Teknofest’te temsil eden tüm öğrencilerimi ve onlara rehberlik eden akademisyenlerimizi, adı başarılarla anılan Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Rektörü olarak yürekten kutluyorum" dedi.

Festivalde dört günde 10 milyon yerli ve yabancı ziyaretçinin ağırlanması bekleniyor.

Kaynak: iha