Çay dünyanın en eski içeceklerinden bir tanesi. Çay bugün dünyada çok farklı aromalarla içiliyor olabilir ama özellikle biz Rizeliler için taze demlenmiş, tavşan kanı çayı ince belli bardakla içmenin keyfini hiç bir şey doldurmuyor.Ama yine de vazgeçemediğimiz klasik Rize çayını yine Rize'de yetişen bu ürünlerle denerseniz hem damağınızda hoş bir tat yakalarsınız hem de kış hastalıklarına karşı bünyenizi güçlendirebilirsiniz.

LİKAPA VE KARAYEMİŞLE DENEYİN

Hazır meyve çaylarını pek çoğumuz içeriz. Hazırlarını içmek yerine bunu kendimizde yapabiliriz. Yöremizde yetişen likapa ve karayemişi kurutarak veya buzluğumuzda muhaffaza ederek fincana doldurduğumuz çayın içerisinde 3 parça atarsak çayımız daha da doyurucu olacağı gibi çayı şekerli sevenler için de  doğal şekerli bir çayımız olur.

Çaykur Rizespor, Samsunspor hazırlıklarını sürdürüyor Çaykur Rizespor, Samsunspor hazırlıklarını sürdürüyor

Likapa

MANDALİNA PORTAKALI ÇAYDAN VAZGEÇEMEYECEKSİNİZ

Rize portakalı ve mandalinasının tadını, aromasını başka yerde bulamazsınız.Asıl önemli olan Rize'de yetişen bu ürünlerin kimyasal ilaca mağruz kalmaması. Yaz aylarında kabuğu ile kuruttuğunuz, kış aylarında ise taze iken kabuğu ile beraber bir dilim çaya koyarsanız hem damağınızı şenlendirirsiniz hem de bu bileşenler vücudunuza inanılmaz direnç kazandıracaktır.

Mandalina Çay

İPEKSİ TAT İÇİN ÇAY,  BAL, HANIMELİ

Ballı çay çoğu kişinin daha önce tattığı bir lezzet olabilir ama balın o lezzetini daha da baskın hale getirmek için içine limon ya da hanımeli çiçeği eklerseniz ipeksi dokuyu yakalarsınız. Bal, çay ve hanımeli birleşeni özellikle idrar yolu enfeksiyonları için birebir. 

Ballı Çay

TEREYAĞLI ÇAY BİN DERDE DEVA

Tereyağı, özellikle İngiltere'de olmak üzere bazı ülkelerde krema niyetine çaya koyularak tüketiliyor.Kalp krizine karşı etkili bir koruma sağladığı için tüketilmesi önerilen tereyağlı çay, şeker tüketiminizi de sınırlandıracağından kilo alımının önüne geçiyor. Hücreleri çalıştıran,bağırsaklardaki emilimin önlenmesinin önüne geçen tereyağlı çay için yapmanız gereken tek şey çayınıza 1 çay kaşığı Rize yayla tereyağı eklemeniz.

Tereyağı Çay

DONDURMALI ÇAY  İLE FERAHLAYIN

Rize'nin buzlu çayı ve içerisinde çaylı dondurma. İşte yazın sizi ferahlatacak iki Rizeli bileşen. Yaz aylarında aroması neli olursa olsun 1 bardak soğuk Rize çayının içerisine Rize'de üretilen 2 top çaylı dondurma ekleyerek blenderden geçirmeniz halinde Rize'ye özgü bu çayın tadına doyamayacaksınız.

Dondrumalı Çay

ANZER KEKİĞİ İLE GRİBE ELVEDA DEYİN

Anzer kekiğini yaş olarak da kuru olarak da çayınızın içerisine eklerseniz soğuk algınlığına, gribe, öksürüğe, sindirim problemlerine, uykusuzluğa, adet kramplarına karşı savaşmış olup bağışıklığızı güçlendirirsiniz.

Anzer Kekiği

Editör: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU