Rize'de Çay Bahçesine Devrilen Kamyonetteki 3 Kişi Yaralandı Rize'de Çay Bahçesine Devrilen Kamyonetteki 3 Kişi Yaralandı

2024 yılı yaş çay sezonu öncesi alım planlarını oluşturmaya çalışan özel sektör çay fabrikaları yüksek faiz oranları dolayısıyla nakit paraya ulaşmakta zorlanıyor. Buda özel sektörün, çay alımını azaltması ve üreticiye yaş çay alım fiyatlarının altında bir  fiyat önermesi yada ödemeleri çok ertelemesine sebep olacak. İş insanı asım Çillioğlu özel sektörün uygulayacağı alım politikaları sebebiyle yaş çayda 250 bin tonluk eksik hasat yapılacağını belirterek uyarılarda bulundu.

Çillioğlu “2024 Yaş Çay sezonu Rize için ciddi riskler barındırıyor. İklimsel olgular Çay filizlerinin geçmiş yılların aksine tüm sahilde kademeli gelmesine imkan vermedi. Her sezon Mayıs ortalarını geçen çayın hasadına başlanması bu yıl Mayıs ayı ilk haftada başlanması bekleniyor. Özel sektörde sezon başı işletme finansına erişimin bugünkü şartlarda çok maliyetli olma nedeni ile imkansız durmaktadır. Özel sektörde yaş yaprak alımlarının azalacağı yada taban fiyatın çok altında alımların gerçekleşeceği aşikar.

Bir an önce hükümetin mevcut konuya müdahale etmesi gerekiyor. Eğer Şartlar böyle giderse bölgede yaklaşık 250Bin Ton yaş yaprak eksik hasadı yapılacak. Eksik hasat nedeni ile çay ithalatı artar, bölgemize istihdam, ürün, yaş çay geliri ve tüm sektörler ile üretici halkımız finans girdisinde ciddi kayıp yaşayacak” dedi.

Editör: Arzu ERBAŞ