Haber: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU

Rize Bezi denilen kendir ipinden ürün geliştirme ve tasarım çalışmalarına yenilikler katılmaya devam ediliyor. Bölgede 100 yıl öncesine kadar evlerin altında bulunan atölyelerde dokunarak yöre halkının giyim ihtiyacını karşılamak için kullanılan Rize Bezinden  günümüzde giyimin yanı sıra her türlü ev tekstil ürünü dokunuyor.

Son yıllarda Feretiko tezgahlarında kendir ipinden dokunan ürünlerin üzerinde çay başta olmak üzere yöresel desenlerde kullanılmaya başlandı. Çayın bahçesinden yaprağına, bardağından çiçeğine her türlü görselinin işlendiği feretikodan şimdi de çay çiçeği yaka iğnesi üretildi. Usta öğreticiler Yücel bayraktar ve Mukaddes Kuk tarafından tasarlanarak dokunan çay çiçeği yaka iğnesi alıcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Maliyeti yüksek olduğu için feretikodan  çay çiçeği modelini şimdilik kısıtlı sayıda üretim yaptıklarını söyleyen Kültür Sanatçısı Yücel Bayraktar buna rağmen talebin yüksek olduğunu söyledi. Bayraktar" Bu ürünün ince işçiliği olduğu için hem dokuması zor hem de zaman alıyor. Ayrıca kullanılan malzeme de pahalı malzeme. Ancak çok zarif bir görüntüsü olduğu için özellikle klasik giyen kadınlar tarafından talep görüyor. Bazı modacılarında çok dikkatini çekti. Pahalı ürünlerinde dekoratif olarak kullanmak istediklerini söylediler." dedi.

Editör: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU