Haber: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU

Yapılan çalışmada yeşil çaydan sonra çay çiçeği tomurcuklarının da zayıflamada etkili olduğu tespit edildi.
Kalp sağlığı, inme riski, kan şekerinin düşürülmesi, bağışıklığın güçlendirilmesi gibi sağlığa pek çok faydası olduğu ispatlanan çayın kilo vermede de etkili olduğu tespit edildi.

Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi, laburatuvar ortamında yapılan çalışmalarda çiçek tomurcuklarından elde edilen metanolik ekstrakın, yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde vücut ağırlığı artışı ve iç organ yağlarının ağırlığı üzerinde inhibitör etkiler gösterdiğinin  gözlemlendiğini duyurdu.  Ekstraktın serotonin salınımını arttırmasıyla iştah sinyallerini baskılayarak gıda alımının ve vücut ağırlığı artışının azalmasına yol açarak anti-obezite etkisine katkıda bulunduğu ifade edildi.                                                                            

Diyetisyenler tarafından diyet listelerinde zayıflamaya yardımcı ürün olarak önerdiği yeşil çaydan sonra çay çiçeği tomurcuğu extresinin de diyet listelerinde yer alacağı öngörülüyor.

Daha önce de ÇAYMER tarafından laburavuvar ortamında yapılan denemeler sonucu çay çiçeğinden çay üretilerek pazara sunulmuş ve siyah toz çay, yeşil çay, beyaz çay ve oolong tipi çaylardan sonra sektörde yeni ürün olarak değer görmüştü.