Budamada karmaşa bitmiyor. Önce uzatıldı ardından 1/7 budama oranına tepkiler arttı,değişeceği açıklandı.Üretici şimdi de budama işçilerinin fiyatta ne tutturursam hesabıyla mücadele ediyor.  Çayı 1.500'e budayan da var, temizlikle beraber 5 bin liraya budayan da var.

Çay üreticileri sezonu kapattı çaylıkları budamaya başladı. Budama oranına tepki gösteren üretici şimdi de piyasayı yükseltmek isteyen budama işçileri ile mücadele ediyor

Bölgede 2023 yılı yaş çay alım kampanyası geçtiğimiz ay kapandı. Tarlasında 4. sürgünü gelen üreticiler çay alımına devam eden bazı özel sektör firmalarına çayını satmaya devam ediyor. Kampanyanın kapanmasının ardından üreticiler tarlalarını bir sonra ki yıla hazırlamaya başladı. Çaylıklarda zorunlu olan budama ve temizlik çalışmaları üreticinin hazırlıkları arasında yer alıyor.

Önce budama projesinin uzatılmasına sonra da budama oranının artırılmasına verimi ciddi oranda düşürdüğü gerekçesiyle tepki veren üretici buna ek olarak gübre fiyatlarının artması ve çay toplama yevmiye fiyatının fahiş fiyatlara yükselmesi ile çaydan elde ettiği gelirin daraldığından şikayet ederken şimdi de ne tutturursam hesabı yapan budama işçisi ile mücadele ediyor.

İlçeler Arası ‘Turizm Tüneli’nde İlk Işık İlçeler Arası ‘Turizm Tüneli’nde İlk Işık

Geçen yıl 750 ile bin 200 lira arasında budanan çaylıklar için bu yıl 1.500 ile 3.500 arasında fiyat isteniyor. Budama pazarlığı bire bir yüz yüze yapıldığı gibi üreticiler tarafından açılan iletişim ve paylaşım sosyal medya hesaplarından da yapılıyor. Budayıcılar paylaşım sitelerinde, 1 dönüm çaylık alan için 2. 500 liraya kesilir,2. 800 liraya budama ve temizlik yapılır, 3 budama 2 bin temizlik toplam 5 bin liraya yapılır, 2. 500 budama ve temizlik yapılır, dönümü 1.500 e budama yapılır şeklinde arada 2 bin lira ile 3 bin lira arasında değişen farklı pazarlıklar yapıyor.

Bölgede budama işlemi yaş çay kampanyasının ardından çaylık alanların uyuma dönemi olan Kasım ve Mart ayları arasında yapılıyor.

Kaynak: Çiğdem HACIFAZLIOĞLU