Başkan Pekmezci: "Milletimizin bağımsızlığa olan inancı ve tutkusu bundan tam 106 yıl önce Bayburt’umuzda da tezahür etmiştir" Başkan Pekmezci: "Milletimizin bağımsızlığa olan inancı ve tutkusu bundan tam 106 yıl önce Bayburt’umuzda da tezahür etmiştir"

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) koordinesinde Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde (POMEM) ruhsal hastalıklara yönelik 'damgalama' ile mücadele konulu eğitim verildi.

Belirli insan özellikleriyle ilişkili, olumsuz basmakalıp düşüncelerin tetiklediği, sosyal statü kaybı ve ayırım olarak tanımlanan damgalama konusunda Psikolog Zeynep Ayan Deligöz ve Psikiyatrist Yalçın Kırmızıoğlu tarafından polislere önemli bilgiler aktarıldı.

Ruhsal hastalığa sahip bireylerle ilk iletişime geçen meslek gruplarından biri olan polislere POMEM'de Psikolog Zeynep Ayan Deligöz ve Psikiyatrist Yalçın Kırmızıoğlu tarafından farkındalık eğitimi verilerek, polis adayları bilgilendirildi.

Damgalamayla mücadele etmenin bireyin kendi sorumluluğunda olduğunu hatırlatan hekimler, temel hedeflerinin ruhsal hastalıklara yönelik damgalamayı azaltmak, damgalanmanın önüne geçmek olduğunu bildirdiler. Toplumda oluşan ruhsal hastalıklara karşı ön yargıyı kırabilmenin temel şartının bilgili olmaktan geçtiğini kaydeden hekimler, polis adaylarının merak ettiği sorulara cevap vererek, polisleri damgalama konusunda aydınlattılar.

Editör: GÜNCEL53 - Haber Merkezi